Előzetes figyelmeztetést kaptunk az uniótól
Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa a német munkaadók szövetségének (BDA) fórumán tartott berlini beszédében ismét kitért arra, hogy megfelelő intézkedéseket vár azoktól az országoktól, amelyeknek elvileg idén, illetve jövőre kéne a költségvetési hiányukat három százalék alá csökkenteni. Emlékeztetett: levélben figyelmeztetést küldött Belgiumnak, Lengyelországnak, Magyarországnak, Ciprusnak és Máltának, melyben fenntartható kiigazításokat kér.
Rehn az Európai Bizottság őszi gazdasági előrejelzésének ismertetése kapcsán, november 10-én már közölte: az öt tagállamtól további tájékoztatást fog kérni arról, hogy milyen intézkedésekkel tervezik tovább csökkenti a deficitet a következő időszakban.
Bár hazánk a bizottság előrejelzése szerint is három százalék alatt tudja tartani idén a költségvetési hiányt, nem kerülünk ki a hazánkkal szemben 2004 óta alkalmazott túlzott deficiteljárás alól, mert az unió szerint a főleg egyszeri intézkedésekből, köztük a magánnyugdíjpénztárak vagyonának államosításából nem lehet tartósan három százalék alatt tartani a hiányt. A bizottság előrejelzése szerint 2013-ban Magyarország 3,7 százalékos deficittel számolhat.
Ahogy lapunk korábban is megírta: a bizottság szerint a jelenlegi politika alapján Magyarország nem teljesíti a konszolidációs célokat, hiába sikerül a hiányt idén 3 százalék alá nyomni. Olli Rehn biztos november elején a Magyarországnak is elküldött levelében tulajdonképpen azt közli a magyar gazdaság irányítóival, egy hónapjuk van arra, hogy tartósan meggyőző számokat produkáljanak. Ha ez nem történik meg (a bizottságban a korábbi tapasztalatok alapján egyébként úgy vélik, Matolcsyék eleget tesznek Brüsszel kérésének), a bizottság ajánlása alapján az unió pénzügyi- és gazdasági minisztereinek tanácsa veszi kezébe az ügyünket, és tesz feltehetően újabb ajánlásokat.
A biztos berlini részletesen foglalkozott az euróválság megoldását célzó elképzelésekkel, és állást foglalt a Németország által erőteljesen ellenzett eurókötvények kibocsátása mellett - írta az MTI. Reményét fejezte ki, hogy a német kormány felülvizsgálja ezzel kapcsolatos álláspontját. Annak a nézetének adott hangot, hogy a kötvénykibocsátás csökkenti a gazdasági, illetve pénzügyi egyenlőtlenségeket, és nagyobb stabilitást biztosít.
Olli Rehn jelezte, hogy az Európai Bizottság jelentősen bővíteni igyekszik az ellenőrzést az euróövezeti tagállamok költségvetése felett. Ez magában foglalhatja a költségvetések előzetes ellenőrzését is - mondta.