Elővásárlási jogot kapott a kormány az E.ON gáznagykereskedelmi cégére
A szaktárca közleményben tájékoztatott arról, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök jelenlétében Johannes Teyssen, az E.ON AG alelnöke, Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, valamint Mártha Imre, az MVM Zrt. vezérigazgatója megállapodást írt alá kedden Budapesten a lakosság hosszútávú és biztonságos gázellátásáról, az importár és az árfolyamváltozás következtében keletkezett többletköltségek kompenzálásáról, valamint az E.ON és az MVM Zrt. kölcsönös előnyökön alapuló energetikai együttműködéséről.
A megállapodásokkal a kormány célja az volt, hogy megteremtse ország biztonságos gázellátásának feltételeit. A közlemény rámutat: a szándéknyilatkozatok megszületéséhez vezető tárgyalások során a kormány a lakosság érdekeit és anyagi teherbíró képességét, valamint a földgázellátás biztonságának megőrzését tartotta szem előtt.
A tárca közleménye szerint a megállapodás értelmében a kormány segíti a vállalatot a jövőben a hosszú távú gázbeszerzési szerződések meghosszabbításában, garantálja az E.ON gázbeszerzési költségeinek megtérülését. A gázipari vállalat pedig elővásárlási jogot biztosít a kormány részére gáz-nagykereskedelmi érdekeltségében, az E.ON Földgáz Trade Zrt.-ben. Az elővásárlási joggal olyan eszköz kerül a magyar kormány kezébe, amely hosszútávon segíti és védi az ország energiaellátásának biztonságát, ezzel ellenőrizhetővé válik a részvények kereskedelme - jegyzi meg a szaktárca közleménye.
Megállapodás született a kormány és az E.ON földgáz nagykereskedő vállalat között az importár-korrekciós tétel (IK) eltörlése miatt felhalmozódott hátralék részleges rendezésének ügyében is. Az importár-korrekciós tételt még 2008 negyedik negyedéve - a téli fűtési szezon kezdete - előtt a lakossági fogyasztók terheinek mérséklése céljából törölte a kormány, hogy a forint jelentős gyengülése és a megnövekedett földgáz-importárak ne terheljék meg a feltétlenül szükségesnél nagyobb mértékben a családok pénztárcáját.
A mostani megállapodásokban a kormány olyan jogszabályi környezet megteremtését vállalja, amelynek segítségével 2010 végéig egy külön díjelemen keresztül az E.ON részére megtéríti a keletkezett, összesen mintegy 60 milliárd forint többletköltséget, ami a közüzemi gázpiacon az importár- és az árfolyamváltozás miatt keletkezett. A jogszabályi környezet változása és ezáltal a közüzemi gázpiacon felhalmozódott hátralék rendezése hozzájárul a hazai földgáz- és energetikai szektor hosszútávon kiszámítható működéséhez és átláthatóságához - mutat rá a közlemény.
A megállapodások alkalmából a német gázipari óriás vezetői biztosították a magyar kormány képviselőit a Gönyű térségébe tervezett 400 millió euró értékű erőmű-beruházás folytatásáról, amely hosszú távon is hozzájárul majd Magyarország villamos- energia-ellátásának biztonságához.
A tárca közleménye szerint az E.ON és az MVM Zrt. között született szándéknyilatkozatban rögzítették, hogy a kölcsönös előnyökön alapuló energetikai együttműködés további lehetőségeit elemezni fogják. A megállapodásban az aláírók felvetik a lehetőségét annak, hogy az MVM - a közvetlen fogyasztói piaci jelenlétének erősítése érdekében - az E.ON magyarországi áramszolgáltatói érdekeltségeiben részesedést szerezzen. Ezzel összefüggésben az MVM megvizsgálja a lehetőségét annak, hogy az E.ON gönyűi erőmű-fejlesztési projektjében részesedést szerezzen, összekapcsolva ezt azzal, hogy az E.ON megvizsgálja az MVM Dunamenti Erőműben meglévő kisebbségi tulajdonrészének megszerzését.
A megállapodás nem terjed ki az MVM további villamosipari portfoliójára, így sem a Paksi Atomerőmű tervezett bővítése, sem a nemzeti átviteli hálózati vagyont tulajdonló MAVIR Zrt.-ben történő tulajdonszerzés nem tárgya a megállapodásnak - jegyzi meg a szaktárca közleménye.