Előre kérnék az uniós támogatást

A válság miatt likviditásukat elveszített cégeknek ugyan jól jött, hogy az uniós pályázatoknál már a támogatás 40 százaléka is lehívható előlegként, ez azonban nem minden esetben segíti ki a vállalkozásokat - közölte a Start Tőkegarancia Zrt.. Szerintük az előleg 100 százalékra emelésével lehetne a vállalkozások helyzetén valóban segíteni, és a kiírót sem fenyegetné veszély, hiszen a pályázónak az előleg lehívásához biztosítékot kell nyújtania.

A 2008. ősze óta tartó pénzügyi válság jelentősen szűkítette a magyarországi vállalkozások finanszírozási lehetőségeit. A kormányzat az uniós támogatások esetében az igénybe vehető előleg összegének növelésével próbált segíteni a vállalkozásokon: az elnyert támogatás korábbi 25 százaléka helyett akár 40 százalékát is megkaphatják előlegként a sikeres pályázók."Ahol esetenként egy-egy gép, berendezés megvásárlása és egyösszegű kifizetése jelenti a teljes beruházást, a 40 százalékra emelt előleg nem segíti ki a vállalkozást. A kedvezményezettek ugyanis a támogatás fennmaradó 60 százalékának az előfinanszírozását sokszor továbbra is csak hitelből tudják megoldani" – mondta Szakáll Gábor, a Start Tőkegarancia üzletág-igazgatója. Az előleg megszerzéséhez megfelelő biztosíték nyújtása, általában ingatlan jelzálogjog felajánlása, illetve bankgarancia vagy a garanciaszervezetek által nyújtott kezességvállalás megszerzése szükséges. A támogatást előfinanszírozó hitelt is általában csak megfelelő fedezet mellett nyújtják a bankok, így a támogatott beruházáshoz egy bonyolult finanszírozási háttér szükséges.

A cég közleménye szerint sokkal egyszerűbb lenne a vállalkozások helyzete, ha az előleg maximuma nem csak 40 százalék, hanem 80, esetleg 100 százalék lehetne. Ezzel a támogató nem vállalna többlet kockázatot, ugyanis az előleg teljes összegére rendelkezésére állna a megfelelő biztosíték. Ugyanakkor a vállalkozásnak 100 százalék előleg esetében már nem kellene a jelenlegi szűkös finanszírozási lehetőségek mellett a támogatás előfinanszírozására is forrást  szereznie.

A 40 százalékra megemelt összegű előleg igénybevételére a  Gazdaságfejlesztési Operatív Program, továbbá a Regionális Operatív Programok gazdaságfejlesztési és turisztikai célú pályázatai, valamint a Társadalmi Megújulás Operatív Programból finanszírozott munkahelyi képzést támogató projektek esetében van lehetőség. A korábban megkötött támogatási szerződések esetében erről a lehetőségről minden kedvezményezettet értesítettek.
A 40 százalékos előleghatár emelése mellett több olyan változás is volt, amelyek enyhítettek a válság negatív hatásain. Míg a korábbi években a vállalkozásoknak az árbevétel növelésére kellett kötelezettséget vállalniuk, addig most már lehetőség van csupán a létszám fenntartására vonatkozóan kötelezettséget vállalni, ez a változás a korábban megkötött támogatási szerződések esetében, visszamenőleg is érvényes. Az árbevétel-növekedés helyett pedig az árbevétel maximális csökkenésére lehet kötelezettséget vállalni, amely a megvalósítás helyétől függően évi 5 és 10 százalék lehet. Több pályázati kiírás esetében nőtt az elnyerhető támogatás maximális összege, így a támogatás összegének részaránya a teljes  beruházáson belül akár a 70 százalékot is elérheti a gazdaságfejlesztési célú pályázatokon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.