Előre fizetős mérőórákat javasol a KDNP

A KDNP javaslata szerint bizonyos ideig tartó rezsielmaradás után a szolgáltatók előre fizetős órát szerelnének fel az ügyfélnél, akinek ez külön nem kerülne pénzébe.

Az előrefizetős mérőórák elterjesztését és az adósságok felhalmozódásának megakadályozását célozza a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) napokban benyújtott törvénymódosítási javaslata, amelyet a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője szociális érvekkel indokolt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.

Harrach Péter azt mondta, hogy javaslatuk a szolgáltatóknak, a szolgáltatást igénybe vevőknek és a társadalom egészének hasznos, amellyel "inkább esélyt, mint segélyt próbálnak biztosítani".

Bús Balázs országgyűlési képviselő, III. kerületi polgármester az indítványt ismertetve elmondta: hatvannapos tartozás után előre fizetésre alkalmas mérőórát szerelnének fel, ha előtte a fogyasztó és a szolgáltató részletfizetésben nem tudott megállapodni, illetve a 20. és 40. napon írásbeli értesítés történt.

A korábban felhalmozódott tartozásról azt mondta: erről a szolgáltatónak és a fogyasztónak részletfizetési megállapodást kell kötnie. Ha a megállapodást nem tartja be a fogyasztó, akkor, ha a tartozása a minimálbér felénél kisebb, az általa befizetett összeg 25 százalékát a tartozásra fordítják, míg ha a tartozás a minimálbér felénél nagyobb, akkor ez az arány 50 százalék.

Az alapvető cél, hogy megakadályozzák az adósságok további felhalmozódását, és a problémát a lehető legkorábban kezelni lehessen – mutatott rá a polgármester.

Az ilyen típusú mérőórák további előnyének nevezte, hogy senkinél nem szűnhet meg a szolgáltatás, és az önkormányzatok saját támogatási rendszerükbe támogatási formaként be tudják építeni. Ahol ilyen órát korábban felszereltek, látható, hogy tudatos fogyasztás alakul ki, és megszűnik az illegális fogyasztás, ami sok esetben életveszélyes helyzeteket eredményezett. A KDNP-s képviselő arra is számít, hogy az indítvánnyal csökken a védett felhasználói státuszhoz jelenleg kapcsolódó bürokrácia.  

A kereszténydemokrata politikus azt mondta: a legnagyobb probléma az utóbbi időben az volt, hogy bár élni lehetett a kikapcsolási moratóriummal, a védett fogyasztói státusszal, sok esetben ez jóval nagyobb tartozás felhalmozódásával járt, ami végül kezelhetetlenné vált. Ezt követte számos alkalommal a kilakoltatás – jegyezte meg, hozzátéve: ez az, amit a jogszabály megelőzhet. Mint mondta, a szociális szervezetek öt éve szorgalmazzák ezt. Megjegyezte: sok vitára számít, de azok, akik az előterjesztést támadják, valószínű, hogy gazdasági érdekeket és nem az emberek szociális érdekeit képviselik.

Pálffy István, frakciószóvivő az MTI kérdésére azt mondta: a mérőóra felszerelése a fogyasztónak semmilyen költséget nem jelent majd. Hozzátette: bár a jelenlegi jogszabályok alapján a védett fogyasztói státuszban lévők számát nehéz megmondani, de biztos, hogy összességében több százezer családnak tudnak segítséget nyújtani. Mint mondta, a szabályozás, ha a parlament elfogadja, 2013. január 1-én lépne életbe. Az addig hátralévő nyolc hónap elegendő, hogy a szolgáltatók kialakítsák a lakossági hozzáférést biztosító rendszereket.

Elmondta még: az indítványról több hónapon át egyeztettek a szolgáltatókkal, az ágazati szereplőkkel, a szociális ágazatban tevékenykedőkkel, és a nemzeti erőforrás, valamint nemzeti fejlesztési tárcával.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.