Elmaradt a Facebook diadalmenete
A közösségi háló megjelenése a tőzsdén nem bizonyult a sokak által várt diadalmenetnek: pénteken technikai okok miatt a Nasdaq-on fél órán keresztül nem indult el a kereskedés a Facebook-részvényekkel. Az áruk sem emelkedett a magasba, sőt: a 38 dolláros induló ár az első nap elérte a 45 dollárt is, azóta azonban esik, a keddi záráskor 31 dolláron állt.
Kérdések merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy vajon minden befektető tudott-e arról, hogy csupán napokkal a bevezetés előtt a Facebook lehetséges buktatókra hívta fel a figyelmet. Eszerint egyre többen használják az internetes oldalt a mobiltelefonjukról, ahol jelenleg még nincsenek hirdetések, így az a bevételek lassabb növekedését eredményezi. A Facebook vezetői ekkor fel is hívták erre a tőzsdei bevezetést lebonyolító cégek, köztük a Morgan Stanley elemzőinek figyelmét. Ők ennek megfelelően csökkentették is a növekedési előrejelzéseket, és erről tájékoztatták az ügyfeleket is.
Itt van azonban a gond: nem tudni, hogy csak a nagy intézményi befektetőkkel tudatták ezt, vagy a kisbefektetőkkel is. A nagybefektetők közül egyébként sokan kevesebb részvényt is kértek, amikor megtudták az új számokat, a kisbefektetők részéről azonban olyan nagy volt az érdeklődés, hogy mégis a (magasnak tartott) 38 dolláros bevezető ár mellett döntöttek – írja a New York Times szakblogja, a DealBook. Az immár nyilvánosságra került módosított elemzéseik is hozzájárulhattak a részvényárfolyam eséséhez.
Az ügyet két, a pénzügyi és tőzsdei világot felügyelő amerikai hatóság is vizsgálja. A Morgan Stanley azt állítja: minden a szabályok szerint történt. A BBC szerint tegnap egy manhattani bíróságon elégedetlen kisbefektetők csoportja máris pert indított a Facebook és a kibocsátást lebonyolító pénzintézetek ellen amiatt, hogy nem bocsátották rendelkezésükre a fent említett módosított adatokat.