Több sebből vérzik az ázsiai óriás

Termelőiből lassan fogyasztói társadalommá alakul át Kína, ám ehhez külföldi befektetők tőkéjére is szüksége van, akik viszont egyre inkább fenntartásokkal kezelik az ázsiai gazdasági csodát.

A gazdasági súlyának növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb ellentétek feszítik Kínát, s ez komoly kockázatot jelent a világgazdaság egyik legfőbb hajtómotorjának számító ázsiai ország további gyarapodására. Kína mára egyértelműen a gazdasági hírek középpontjába került, lényegében a világ gyára lett, markáns gazdasági hatalommá nőtte ki magát, s katonai szempontból is a második számú erővé vált.

A kommunista ideológiával szemben a legvadabb kapitalizmus áll, a munkásokat lényegében kizsákmányolják, míg a politikai vezetés komoly vagyonokat halmoz fel. A világ más országaiból nézve egyáltalán nem átláthatóak a gazdasági és társadalmi viszonyok – foglalta össze kínai útjának tapasztalatait Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója.

A gazdasági növekedést egyértelműen az hajtotta, hogy a nagyon nagyszámú, mezőgazdasággal foglalkozó népességet az ipari termelés irányába terelték az exportigények kielégítése érdekében. A feszültségek pedig részben éppen ebből fakadnak. A városokba költözött képzetlen munkaerő migrációját ugyanis nem támogatja az állam. Ráadásul a városban élők jogaikkal sem rendelkeznek ezek a népcsoportok, többek között egészségügyi ellátásra sem jogosultak, vagy nem tudják iskolába járatni gyermekeiket.

Ezenfelül a városokba költözött falusiak a városiak bérének töredékéért dolgoznak. Ugyanakkor az is látszik, hogy a fogyó falusi népesség miatt egyre nehezebben tudják megoldani a lakosság ellátását. A kínai kormány egyik kitűzött célja éppen ezért, hogy modern farmgazdaságokat hozzanak létre.

Holott mindkét népcsoportra szükség van. A gazdaság növekedését ugyanis immár – a rengeteg beáramló tőkén és az ebből fakadó export mellett – a belső kereslet és beruházások felfuttatására alapozzák: városokat, utakat, plázákat, vasutakat építenek. Ahhoz, hogy ez valóban tartósan húzza a gazdaságot, olcsó forrást kell biztosítani a gazdaságnak, amely érdekében mesterségesen alacsonyan kell tartani a kamatokat.

A gazdasági bővülés fenntartása érdekében nem is véletlen, hogy a kínai pártvezetés új urbanizációs programot akar indítani, további városokat szeretnének építeni, ezzel kívánják növelni a fizetőképes vásárlóerőt, vagyis a belső kereslet növelésével kívánják a növekedést élénkíteni. Erre a súlypontáthelyezésre azért van szükség, mert az exporttermelésüket a világ a gazdasági válság miatt már nem tudja a korábbi ütemben felszívni – mondta Vízkeleti Sándor.

Az viszont már látszik, hogy az államnak nem lesz mindenre pénze, a bankok visszafogták hitelkihelyezéseiket. Pletykák sora szól arról, hogy az ingatlanberuházások finanszírozása miatt pénzügyi nehézségekkel küzdenek a regionális pénzintézetek. A gondok háttere, hogy a kínai emberek nem nagyon vesznek igénybe banki szolgáltatásokat, nem helyezik el pénzeiket pénzintézetekben.

A megoldást a tőkepiaci liberalizációban látják – fejtette ki Vízkeleti. A bankok helyett a tőkepiacról szeretnének forrásokat bevonni a vállalatok és a beruházások finanszírozására. Egyszerűbbé kívánják tenni a külföldi tőkebefektetők előtt a kötvényvásárlások lehetőségét. A globális hozaméhség közepén ez akár működhet is – jegyezte meg a szakember –, hiszen a globális befektetők most a nagyobb hozamot ígérő fejlődő országok piacai felé fordulnak.

Ugyanakkor a világ egyre szkeptikusabb Kínával szemben – többi között éppen az említett feszültségek miatt –, ami ennek a szándéknak a gátja lehet. A nagy elemzőházak szerint a következő hónapok, akár évek arról szólnak, szólhatnak majd, hogy folyamatosan vágják vissza az ázsiai ország növekedési előrejelzéseit, ami elbizonytalaníthatja a piaci szereplőket.

A kínai gazdaság eljutott arra a pontra, amikor alapvetően kell a struktúrákat átalakítani – jelentette ki Vízkeleti Sándor. Több sebből vérzik a rendszer. A következő évek kérdése lesz, hogy ezt az átalakítást meg tudják-e tenni, s tudnak-e ehhez elegendő forrást szerezni. Ebben a helyzetben egyéb régiók államainak hátradőlni, s arra építeni, hogy Kína a világot fogja finanszírozni, igen veszélyes magatartásnak látszik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.