Eljátszotta profitját a Nintendo
Olyannyira, hogy az idei, 9 millió darabos eladási tervet 2,8 millióra kellett módosítaniuk, míg a 19 millió már eladott készülékhez az előirányzotthoz képest feleannyi játékszoftverre látnak reális keresletet. A 3DS kézi játékkonzolból 25 százalékkal fogyhat kevesebb az idén, itt 13,5 milliós darabszámot várnak.
A cég a márciussal véget érő pénzügyi évben 959 millió dolláros üzemi nyereséget remélt, ehhez képest 335 milliós veszteséget kell elkönyvelnie. És ezzel párhuzamosan sürgősen átértékelnie a vállalati stratégiát. Elemzők szerint bármilyen fájó, de fel kell hagyniuk a konzolgyártással, ehelyett meglévő hatalmas, 1500 játékot tartalmazó szotfverparkjuk gondozásából kellene profitot csiholniuk.
A Nintendo játékok sztárjait, így Zeldát és Super Mariót okostelefonos és táblagépes környezetbe kell „átköltöztetniük”, idomulva ezzel az igények megváltozásához. Az alkalmi játékosok ugyanis újabban sokan ezeken az eszközökön szeretnék kipróbálni tudásukat, míg a megrögzött játékőrülteknek marad a konzol. Utóbbiak ezután sem fogják sajnálni a 3-500 dollárt a legújabb xBox-ra vagy PlayStationre, és szemrebbenés nélkül leperkálják a hozzájuk való játékprogramokért a 60 dollárt.
A Nintendo elnöke, Satoru Iwata egyelőre nem tervezi lemondását, ugyanakkor az sem világos merre viszi tovább a vállalatot. Csak az biztos, hogy a Nintendo konzolok és játékok jogait nem hajlandó eladni a versenytársaknak. „Egyelőre tanulmányozzuk a lehetőségeket, de higgyék el, nem olyan egyszerű Super Mariót okostelefonokra áttelepíteni” – idézi a Iwatát a Bloomberg.
Változnak az idők és a felhasználói szokások, a korábbi piacvezető Wii konzol százmillió darabos forgalma vélhetően megismételhetetlen – hangsúlyozzák iparági elemzők, akik szerint a 93 milliárd dolláros videójátékpiacon jobban megtalálná a számításait a Nintendo, ha a felhagyna a konzolgyártással és portfoliójából évente tíz játékot tenne elérhetővé valamennyi mobil eszköztípuson.
Darabonként 5-10 dollárt simán elkérhet egy letöltésért, s ha az okostelefonnal rendelkezők másfélmilliárdos táborából csak az 50 millió megszállott Nintendó rajongó lesz rájuk vevő, már 2,5-5 milliárd dollár közötti bevétel folyhat be a kasszába, szemben a veszteséget hozó a költséges konzolgyártással. Emellett sokat kereshet azzal, ha játékait a konkurens cégek konzoljain is elérhetővé teszi.
A most záruló pénzügyi évben a szoftverértékesítés 2,9, a konzoleladás 4,8 milliárd dolláros bevételhez segíti a Nintendót, amely anyagilag nem áll rosszul: 8,1 milliárd dolláros készpénztartalékából sokáig fedezni lehet a veszteségeket, de érdemesebb vagy valami forradalmi újdonsággal előállni, vagy a meglévő vagyonnal jobban sáfárkodni.
A készülékgyártás beszüntetése és a szoftverkereskedelemre való átállásra volt már példa, de nem túl sikeres. A Sega és a tavaly csődvédelembe menekült Atari sorsának alakulása mindenesetre intő jelként szolgál a Nintendo vezetői számára.