Elismerték: a használt lakások piacát pörgeti a CSOK
Mindezek révén a használt lakás piacra csaknem 39 milliárd forint, az újlakás-piacra meg 28 milliárd áramlik majd. Feltűnően kevés, nem éri el a 600 millió forintot a lakóépület-bővítésre CSOK-ot és kamattátomagtott kölcsönt igénylők által felvett összeg, ők átlagosan 2,5 millió forinthoz jutnak így.
A CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) kapcsán a szocialista képviselő azt írta, hogy hiába az új lakásokra vonatkozó több 10 milliós ígéret, ha nincs miből nekifutni a vásárlásnak, a lakásvásárlást ösztönző támogatási rendszer elsősorban azokon segít, akik piaci alapon is hitelhez jutnának, a szegényebbeket súlyos eladósodásba is döntheti.
Tállai András államtitkár válaszában erre azt írta " mivel a kedvezmény igénybevételének nem feltétele a támogatásban részesülők jövedelmi helyzetének vizsgálata, a Nemzetgazdasági Minisztérium erre vonatkozóan nem rendelkezik információval."
Részletesen kitér a válaszlevél ugyanakkor a támogatottak körére a gyerekszám alapján. Eszerint 37 százalékuk vállalt a CSOK-hoz gyereket, elsősorban az új lakást építők, akiknek 53 százaléka tervez családbővítést. Ezen belül kiemelkedően magas, 82 százalékos a legalább három gyereket tervezők aránya a szerződők körében.
A hat pontból álló képviselői kérdéssorból a lakásfenntartási támogatás visszaállítását szorgalmazó felvetésre a válasz a jövő januártól bevezetésre kerülő mobilitási célú lakhatási támogatás, amely havi 44.400 forint adómentes juttatás lesz majd a munkahelyüktől legalább 60 kilométerre dolgozók részére, másrészt a vállalati bérlakásépítést, munkásszállók kialakítását is ösztönzi majd a társasági adóalap-kedvezményként bevezetésre kerülő támogatási rendszer. (A korábbi támogatás közel félmillió családot segített.)
A szeptember 7-én írt képviselői kérdések előtt a Népszabadság már foglalkozott a témával, jelezve mindazt, amit az államtitkári válasz sem cáfolt.