Fantomplázán bukott el a nagy múltú magyar cég

A fantompláza miatt nyolcmilliárd forintos kártérítésre ítélt BVM-Épelemnél lejárt a csődvédelmi moratórium, így kopogtat a felszámoló. Ugyanakkor kérdéses a végrehajtás: a nyáron a Legfelsőbb Bíróság végrehajtási tilalmat rendelt el a nagy múltú cégnél.

Hétfőn elindul a felszámolás a tavaly 8 milliárd forint kártérítésre kötelezett BVM-Épelem (BVM) Kft.-vel szemben - tudta meg lapunk.

A BVM (a korábbi Beton- és Vasbetonipari Művek nagyvállalat általános jogutóda) korábban rendre fellebbezett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) mellett működő választottbíróság nagy port felvert döntésével szemben, közben pedig tavaly februárban csődvédelmet kért. Azonban a későbbi, csődvédelmi tárgyalásokon nem született egyezség.

A három hónapos csődmoratórium lejártával (ami a nyári bírósági szünet miatt kitolódott) a bíróság hivatalból elrendelte a felszámolás megindítását. Így információink szerint hétfőn érkezik a felszámoló a Budafoki úti vállalkozáshoz.

Mint arról korábban hírt adtunk, a választottbíróság egy meg nem épült pláza miatt szabott ki kamatokkal együtt 8 milliárd forintos bírságot a BVM-re.

Tiltakozók a BVM Épelem Kft. ellehetetlenítése ellen tavaly decemberben
tiltakozók petíciójója, a BVM Épelem Kft. ellehetetlenítése ellen

A háromfős testület úgy látta: a BVM szerződésben vállalt kötelezettségei ellenére éveken át megakadályozta, hogy egy osztatlan tulajdonú közös területükön a jelenleg ciprusi kézben lévő Global Center Kft. - az Ablon Group leányvállalata - 2001 és 2006 között plázát építhessen.

A Global Center igényeit minden lényegi pontban elismerő választottbíróság a 8 milliárdos kártérítést a beruházás elmaradt hasznáért, a beruházáshoz felvett hitel azóta kifizetett törlesztőrészleteire, továbbá a később felhúzandó épületek megnövekedett építési költségeire ítélte meg. Igaz, az Ablon Group leányvállalata azóta sem fogott építkezésbe.

A döntést előbb a Fővárosi Bíróság, majd a Legfelsőbb Bíróság előtt is megtámadó BVM szerint az a Global „súlyosan közrendbe ütköző" vagyonszerzési kísérletét szentesíti. A BVM szerint a Global valójában nem is tudott volna építkezni, mivel nem volt meg a megfelelő tőkéje hozzá. Szerintük ez abból is kitűnik, hogy az építkezési kérelmeiket sorra hibásan, egy nem létező helyrajzi számú területre adták be, illetve a 2006. óta megosztott területen azóta sem kezdtek munkába.

A Global szerint ellenben a BVM szerződési kötelezettségeit semmibe véve, önös érdekből, egy néhány tízmillió forintos kártérítési igényének az érvényesítése miatt lehetetlenítette el beruházásukat.

A Fővárosi Bíróság - lényegében a választottbíróság döntési autonómiájára hivatkozva - elutasította a BVM kérelmét. Habár a Legfelsőbb Bíróság (LB) egyelőre nem döntött, a végleges döntésig végrehajtási tilalmat rendelt el a cégnél. Az LB úgy látta ugyanis, végrehajtás esetén később már helyreállíthatatlan lesz a korábbi tulajdoni helyzet. Kérdéses, hogy az LB végrehajtási tilalma esetén a felszámoló jogköre mire terjed ki, azaz a vagyonmérleg bekérése mellett a BVM ötven hitelezője számára lehívhatja-e a cég vagyonelemeit?

A felszámoló a BVM vagyonfelügyelő cége, az Invest Almanach alkalmazottja. Mivel a BVM-nél egyelőre birkóznak a jelenlegi jogi helyzet értelmezésével - szerintük sem a csődtörvény, sem pedig a Polgári Törvénykönyv nem rendelkezik arról, ilyen esetben mi a teendő -, szerettük volna megtudni erről a felszámoló véleményét. Az Invest Almanachnál későbbre ígértek visszahívást.

Úgy tudjuk, a korábbi csődvédelmi tárgyaláson csaknem 50 hitelező volt jelen. A teljes hitelezői igény mintegy 8,9 milliárd forint. Ebből 8,5 milliárd forintot tett ki az Ablon/Global Center követelése. Ez lényegében annyit jelent, hogy végrehajtás esetén a BVM vagyonelemeinek a többsége az Ablonhoz kerülne.

Arra a kérdésünkre, hogy végrehajtás esetén az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó Ablon mit kezd a hosszas jogi procedúra után az ölébe pottyant céggel, az Ablonnál úgy fogalmaztak: nem szándékuk a BVM működésének ellehetetlenítése. Ugyanakkor hozzátették, hogy a társaság önmaga által kért csődvédelme miatt elhúzódó jogi hercehurca vélhetően nem tett jót a vállalat működésének. Jelenleg azt sem tudják megítélni, hogy a cég mennyit vesztett korábbi piaci pozíciójából, megrendelésállományából, illetve a szaktudást megtestesítő dolgozói gárdából hányan maradtak a társaságnál. Erre pedig csak a felszámolás megindulásával adható válasz - fogalmaztak az Ablonnál.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.