Elfojtja a szmog a gazdasági csodát
A kínai gazdaság energiaigénye a motorizációval együtt viharos tempóban nő, és ez a következő évtizedekben súlyos feszültségekkel járhat – állapítja meg kedden kiadott tanulmányában az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB). Elsősorban a kínaiak energiaéhsége miatt Ázsia 2010-ben mért 34 százalékos részesedése a globális fogyasztásban 51-56 százalékosra növekszik 2035-re. Ez önmagában még nem lesz katasztrófa, csak ha azt is figyelembe vesszük, hogy eközben szénfelhasználása is nő.
A szén, az olaj és az üzemanyagok eltüzelésével járó, üvegházhatású gázok kibocsátása viszont megduplázódik addigra, ami a már most is szmogtól szenvedő nagyvárosok számára elemi csapással ér fel. Csak szén-dioxidból évi húszmilliárd tonnát eregetnek majd a levegőbe. Ez a kutatók szerint egyben azt is jelenti, hogy az a 22 milliárd tonnányi mennyiség, amit a Föld 2035-ben el tud viselni komoly klímaváltozás veszélye nélkül, 90 százalékban Ázsiában szennyezi majd el a levegőt.
A gyorsan fejlődő kontinens olajigénye évi 4,2 százalékos ütemben nő, azaz 2035-re megtriplázódik, napi 31 millió hordóra bővül. A földgázigény is háromszorosára nő, míg a szénnél 81 százalékos többletfogyasztásra lehet számítani. Az olajnál az első számú beszerzési forrást a Közel-Kelet jelenti, amelynek 2010-re 48 százalékosra nőtt részaránya az energiamérlegben, s ez az ADB szerint már most veszélyes mértékben teszi sérülékennyé Kína gazdasági fejlődését.
A fenti arány azóta is folyamatosan nő. Az ország állandó importra szorul, mert a növekedéséhez kellő hazai energiaforrások nem állnak a rendelkezésére, jóllehet a világ szénkészletének 35, gázkészletének 16, olajkincsének viszont csak 9 százalékát kínai föld rejti. Az ADB szerint a megújuló energiaforrások részaránya az áramtermelésben 2035-ben Ázsiában csupán 13 százalék lesz, a versenyképesség fenntartása a hagyományos tüzelőanyagokkal biztosítható. A versenyképesség viszont egyértelműen háttérbe szorítja az életminőséget az olyan gyorsan fejlődő gazdaságokban, mint például a kínai.
Changyong Rhee, az ADB főközgazdásza szerint a riasztó jövőkép könnyen valóra válik, ha a kontinensen nem lépnek a politikusok, nem mérik föl a veszélyeket, és nem aknázzák ki a megújuló energiaforrások előnyeit. A torzító energiaár-támogatások rendszerével is szakítani kell, a levegőszennyezést pedig drasztikusan vissza kell szorítani. Enélkül ugyanis a saját sírját ássa a kontinens.