Elfogultak befektetőikkel a követségek

Varga István szerint a befektetőikért aggódó nagykövetségek állásfoglalása kiegyensúlyozatlan volt és nem tükrözte a teljes képet. A Londonban brit befektetőkkel tárgyaló gazdasági miniszter emlékeztetett rá, mennyire fontosak Magyarország számára a külföldi beruházások.

A legfrissebb magyar gazdasági fejleményekről és irányzatokról tájékoztatott már aktív és reménybeli brit befektetőket a magyar gazdasági miniszter Londonban. A nagyrészt informális megbeszéléseken szóba kerültek a gazdasági válságból való kilábalás terén elért eredmények, melyek mind a szomszédos országokkal, mind tágabb európai összehasonlításban érdemlegesnek mondhatók. Varga István a legkomolyabb gondokat a költségvetési hiányban, a munkanélküliségben és az egészségügyi reform végrehajtásában látja.

A találkozót követően a brit üzleti világot saját Shell-vezetői tapasztalataiból is jól ismerő, a kétoldalú gazdasági kapcsolatok ápolásáért egy évvel ezelőtt birodalmi érdemrenddel (OBE) kitüntetett miniszter újságíróknak is beszámolt útjának tapasztalatairól. Elkerülhetetlenül szóba került a kilenc ország budapesti nagykövetsége által közzétett közös közlemény, amely felhívta a figyelmet a magyarországi befektetési klímát negatívan befolyásoló tényezők veszélyeire.

Varga István elmondta, hogy a követségek szándékáról már előzetesen tudott. Benyomása szerint a meglehetősen rövid nyilatkozat nem kezelte történelmi távlatban, minden körülményre kitekintve a közelmúlt vitatott döntéseit. A nemzetközi közösség állásfoglalását nem tartja kiegyensúlyozottnak, az nem tükrözi a teljes képet. A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy egyik ügy sem tartozik közvetlenül a kormány hatáskörébe, és a kommüniké nem igényel kormányzati választ. Amit az állami vezetés felelősségének tekint, az a törvényes keretek megteremtése és fontosságuk közvetítése a döntéshozó önkormányzatok, hatóságok felé.

Varga István többször is emlékeztetett arra, mennyire fontos a külföldi befektetők jelenléte Magyarországon, amely kis országként és nyitott piacként nagymértékben függ a külső tényezőktől. A globalizált világban nem lehet elszigetelt gazdaságban működni. A nemzetközi invesztorok nem csak pénzt visznek be az országba, hanem vállalati kultúrát, szakismereteket, a munka iránti elkötelezettséget is.

Ebben az évben a hitelválság hatásaként a tavalyi 4 milliárd euróról 30-40 százalékkal esik vissza a befektetések volumene. Ettől függetlenül nem szűnik az érdeklődés magyarországi beruházási lehetőségek iránt, hiszen a földrajzi helyzet, a munkaerő képzettségének magas szintje, a nyelvtudás és más előnyök változatlanul versenyképessé teszik hazánkat. Egyedül a kereskedelemfejlesztésért felelős ITD vállalat 300 projekten dolgozott az évben és 1,6 milliárd euró értékű befektetést generált, ami nem maradt el a tavalyi szint mögött.

A legnépszerűbb területek jelenleg a szolgáltatási, számítástechnikai szektor, dinamikusan növekszik a gyógyszeripar és a biotechnika, és nem csökkent az idegenforgalom vonzereje sem. Földrajzilag változatlanul Budapest a sztár, de a Vodaphone például nemrégiben Miskolcon fektetett be. Mint az üzleti találkozókon részt vett Kilián Csaba, az ITD befektetésösztönzési igazgatója hozzátette, a magas hozzáadott érték miatt több egyetemi város is megragadta az invesztorok fantáziáját. Az autóiparban a Daimler megjelenését követően már több, a külföldi beszállításban érdekelt vállalat keresi a bekapcsolódási lehetőségeket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.