Félmilliós büntetést érhet az életmentő sáv használata
A 2012. január 1-től életbe lépő rendelet minden olyan útra érvényes, ahol kötelező a matrica, de természetesen más közlekedési helyzetekben is életet menthet a mentősáv kialakítása.
Ha az autópályán, autóúton vagy bármilyen közúton torlódás, vagy forgalmi dugó alakul ki, a közlekedőknek a forgalom leállása előtt egy sávot kell szabadon hagyniuk még akkor is, ha pillanatnyilag nem közeledik egyetlen sürgősségi egység sem.
Kétsávos utakon a belső sávban haladóknak balra, a külső sávban közlekedőknek jobbra kell húzódniuk, amennyire csak lehetséges, egészen a burkolat széléig. Ugyanez vonatkozik a három- vagy többsávos utakra is. Ezzel egy úgynevezett mentősávot tesznek szabaddá, melyet kizárólag sürgősségi egységek (rendőrség, tűzoltóság és a mentők), autómentők vagy szervizkocsik használhatnak.
A mentősáv létesítése nemcsak az adott útvonalon történt közeli közlekedési balesetnél fontos, mert a más káresethez, vagy kórházakba tartó sürgősségi járművek szabad áthaladását is biztosítja. A mentősáv létrehozása akkor is kötelező, ha az előrébb közlekedők még nem kezdték meg a mentősáv kialakítását.
Mindez röviden azt jelenti, hogy a Németországban, Svájcban, Csehországban és Szlovéniában már alkalmazott elv most Ausztriában is bevezetésre kerül, ahol a mentősáv kialakítása torlódási övezetekben kötelező lesz. A mentősávot jogosulatlanul használó, vagy a mentősávban a sürgősségi egységeket akadályozó gépjárművek akár 2180 eurós büntetéssel (kb. 650 ezer Ft) is sújthatók.