Még mindig van lejjebb: az infláció mértéke januárban -1,4 százalékos volt, az árak ennyivel maradtak el az egy évvel ezelőttiektől. A ludas ezúttal is az olajáresés volt. A defláció immáron tény, aggódni mégsem nagyon kell miatta.
Elcsúszott az olajon az infláció
Az év első havában sem tört meg a lendület, egyre mélyebbre süllyed az infláció a negatív tartományban. Helyesebben tényleges deflációról kell most már beszélnünk, ugyanis most már az ehhez kötött legszigorúbb definíciónak is eleget tett a Központi Statisztikai Hivatal által közölt -1,4 százalékos adat.
Ezt a mélyrepülést ezúttal sem találta el senki az elemzői körben, becsléseik az 1-1,3 százalékos tartományban mozogtak, az 1,2 százalékos epicentrum köré csoportosulva. Decemberhez képest 0,2 százalékkal mérséklődtek az árak. Elemzők egyöntetű véleménye szerint amíg nem lesz meg az elrugaszkodáshoz szükséges kellő szusz az olajárakban, addig mínuszjel áll majd a magyar fogyasztói árindex előtt.
Ez pedig a a nyárra érkezhet el. Mindent egybevetve az árak a tavalyi évet jellemző -0,2 százalékos szint fölé nőnek az idén, a jegybank és a szakértők zöme 0,8 százalékos pénzromlást vár, szemben a kormánnyal, amely 1,8 százalékkal számolt az idei évre. Ennyi már szinte biztosan nem lesz az infláció, azaz a nyugdíjasok 2014 után az idén is örülhetnek, mert reáljövedelmük a szerencsésen elhibázott kormányzati prognózisnak köszönhetően biztosan nő.
Ami a konkrét számokat illeti, 2014. januárhoz viszonyítva, az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal csökkent. Ezen belül csökkent a cukor (20,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (5,5 százalék), az étolaj (5,2 százalék), valamint a liszt (3,2 százalék) ára. Drágult többek között a tojás (4,9 százalék) és a házon kívüli étkezés (2,2 százalék). A szolgáltatások átlagosan 1,7, a szeszes italok, dohányáruk 1,2 százalékkal drágultak.
A szolgáltatásokon belül a közlekedési szolgáltatások ára 3,3 százalékkal nőtt. Az egyéb cikkekért 6,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a járműüzemanyagok ára 16,5 százalékkal csökkent. A háztartási energiáért átlagosan 5,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a vezetékes gáz 6,5, az elektromos energia 5,7, a távfűtés ára 3,4 százalékkal csökkent 2014. januárhoz viszonyítva. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,7, a tartós fogyasztási cikkeké 0,6 százalékkal mérséklődött
"Az árak stabilitása hozzájárul a jövedelmek, a bérek és a nyugdíjak értékállóságához, a növekvő reáljövedelmek pedig a fogyasztás és a megtakarítások bővülését segítik elő. A fogyasztás erősödése a gazdasági növekedést támogatja" - reagált a fejleményekre közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium, megemlítve, hogy az élelmiszer- és energiaárak változásainak hatását kiszűrő maginfláció is csökkent, de továbbra is mérsékelt, 0,7 százalékos árdinamikát jelez. Amíg a maginfláció pozitív tartományban van, addig az NGM szerint nincs deflációs veszély Magyarországon.