Elbukták vagyonukat a spekuláns erdészek

Milliárdos kárt okozó gazdálkodási szabálytalanságok miatt négy erdészeti társaságnál rendelt el tulajdonosi vizsgálatot Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. A cégek saját belső szabályaikat is megsértve árfolyamfedezeti ügyleteket kötöttek, ám végül milliókat buktak rajta – euróban.

A becslések szerint több millió eurót bukott a négy hazai erdészeti társaság közül három, a Bakonyerdő, a Kisalföldi Erdőgazdaság és a Kiskunsági Erdőgazdaság, miután a éveken át olyan árfolyamfedezeti ügyleteket kötöttek, melyeknél a bank kockázata jóval kisebb volt, mint az erdőgazdaságoké.

Az erdészek eleinte kerestek pár tízmilliót az ügyleteikkel, ám a forint gyengülésével óriási veszteségük keletkezett. Tátrai Miklós a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatója ugyanakkor megjegyzi: az erdészetek akkor is szabálytalanul jártak el, ha a pénzügyi manőverei nyereségesek lettek volna.

Az ügyletek kíséretetiesen hasonlítanak a Hungarocontrolnál feltárt szabálytalanságokra, ahol két bankbank 48 millió eurót forgattak meg, és még ma sem tudni pontosan, hogy mekkora veszteség érte e céget.

Szintén gyanús, hogy nemcsak a banki termékek, de részben a bankok is megegyeztek:  az erdőgazdaságokkal kapcsolatban állott négy bankból kettőnek volt a Hungarocontroll ügyfele, sőt, információink szerint részben az üzletkötők is azonosak voltak. Dacára, hogy az érintett cégek nem is ugyanazon a területen működnek.

Az erdészetek  által kötött árfolyamfedezeti tranzakciók zöme ebben az évben zárul, de van olyan is, ami csak 2013-ban - egyenként el kell dönteni, hogy érdemes-e esetleg idő előtt zárni vagy kivárni a veszteség mérséklése reményében - mondja Tátrai Miklós, aki szerint azt is tisztázni kell, hogy az állam képviseletében dolgozó Felügyelőbizottsági és Igazgatósági tagok tudtak-e az ügyletekről. Amennyiben igen, úgy őket is terheli a felelősség.

A szabálytalan pénzügyi ügyletek nyomán a Bakonyerdőnél állt elő a legsúlyosabb helyzet: a cég vagyonelemeinek csaknem száz százalékát terheli banki zálogjog.

Az egyelőre kérdéses, hogy az állam jótáll-e a cég veszteségeiért, vagy az érintett vagyon a bankra száll. Bár elvileg nyitva áll egy harmadik peres út is: az állam bíróság előtt megtámadja a szerződéseket, azonban erről csak a vizsgálatok lezárultával dönt az MNV. 

Jogászok szerint szerint van esély nyerni egy ilyen eljárásban, mivel a bankokkal kötött szerződésekben feltűnően aránytalan a kockázatviselés mértéke a két fél között. Az MNV szerint a cégvezetőket egyszerűen megtévesztették, vagy átverték. Bár az MNV utalt rá: a vizsgálatok után, amikor felszólítják majd a felügyelőbizottságokat, hogy tegyék meg a szükséges jogi lépéseket, ez akár büntetőeljárások indítását is fogja jelenteni, ahogy a Hungarocontrol-ügyben ez történt. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.