Elavultat milliárdokért, ha Seszták be nem avatkozik
Alig valamivel drágábban sokkal jobb rendszert is kiépíthetne az állam Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Késhet annak a mobil-adatátviteli rendszernek a kiépítése, amely egyebek mellett az intelligens, azaz a rendszerirányító és számlázóközponttal folyamatosan kapcsolatban lévő elektromos és gázmérő órák kommunikációját biztosítaná. Lapunk információja szerint azért, mert az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. tízmilliárd forintért egy elavult technológiára szerződne le. A cég leánya, az MVM Net Zrt. a CDMA 450 hálózatot építene a sokkal gyorsabb LTE helyett, s ez információink szerint már feltűnt a társaságot felügyelő fejlesztési tárcánál is.
Baji Csaba elnök-vezérigazgató és Nagy Sándor termelési és műszaki vezérigazgató-helyettes már kérte is Seszták Miklós fejlesztési miniszter jóváhagyását a szállítói szerződések aláírására – derül ki a lapunk által megismert levélből. Erre azért van szükségük, mert július elején Seszták Miklós az állami cégek átvilágítására hivatkozva határozatlan időre szerződéskötési moratóriumot rendelt el. Forrásaink szerint egyáltalán nem biztos, hogy erre a szerződésre meg is kapja a jóváhagyást az MVM.
Az állami tulajdonú cég menedzsmentje nem könnyítette meg sem a miniszter, sem a saját maga dolgát. A 450 megahertzes mobilrendszer kiépítésére tendert írtak ki, amelyre július 22-én érkeztek ajánlatok. Az MVM, tudván, hogy bele kell húzni a munkába, már két nappal később tájékoztatta a minisztert arról, hogy három technológiai szállító és öt generálkivitelező adott ajánlatot. A technológiai szállító ebben az esetben a gyártót jelenti, a generálkivitelező pedig azt a céget, amely felelős a mintegy négyszáz bázisállomásnak helyet adó tornyok felépüléséért, a helyszín kiválasztásától a tervezésen és az építésen át annak előkészítéséig, hogy a megvásárolt műszaki berendezéseket felszereljék az elkészült tornyokra.
Ez utóbbi munka a tízmilliárdos költségen belül mintegy 2,5 milliárdot jelent. Az MVM tájékoztatásában azonban nem szerepel, hogy például a három technológiai szállító milyen árajánlatot adott, csak annyi, a legolcsóbbat kívánják megvenni. A generálkivitelezői tenderrel kapcsolatban is csak annyit írnak: mind az öt céget megbíznák, mert az idő sürget, de hogy melyikkel milyen összegű feladatról szerződnének, arra nem térnek ki.
A miniszternek nem adtak sok időt: a július 24-i keltezésű levélben kiemelik, ha a miniszter nem bólint rá a szerződésekre július 31-ig, veszélybe kerül a frekvenciatenderen vállalt határidők tartása. A miniszter így legfeljebb informális csatornákon keresztül értesülhetett arról, hogy a tízmilliárdért megvásárolni kívánt rendszernél vannak sokkal gyorsabbak is: a CDMA 450 ugyanis ma már nem képviseli a legmodernebb technológiai színvonalat. A sokkal újabb és csak kevéssel drágább LTE technológiával sokszoros hálózati sebességet lehet elérni, ráadásul ez több felhasználót képes kiszolgálni.
Mivel zöldmezős beruházásról van szó, érdemes megfontolni, hogy eleve modernebb rendszert építsenek, még akkor is, ha többe kerül, hiszen akkor nem kell néhány éven belül modernizálni a rendszert, a most megvásárolt technológia tovább szolgálhat frissítés nélkül. Lapunk értesülése szerint ezt a verziót vizsgálják is a tárcánál. Már csak azért is, mert a hírközlési hatósággal kötött frekvenciaszerződés lehetőséget ad a feltételek, így a használt technológia és a vállalt kiépítési határidők felülvizsgálatára.
Az MVM Net Zrt. elsődlegesen kormányzati célokat támogató rendszert üzemeltethet, valamint nyilvános elektronikus hírközlési szolgáltatás célú igényeket is kielégíthet.
A 450 MHz-es frekvenciatendert a hírközlési hatóság tavaly decemberben hirdette meg, s idén március 12-én 150 milliós ajánlat mellett vitte el a blokkokat egyedüli pályázóként az MVM Net. Vagyis a blokkok gyakorlatilag állami kezelésben maradtak. Az MVM Net vállalása szerint az egy számjegyű utak mentén és kilenc nagyvárosban már nyolc hónapon belül biztosítja az előírt adatátviteli kapacitásokat, és húsz hónap alatt országos szinten 95 százalékos területi lefedettséget kell elérnie. A frekvenciák éves díja az első négy évben évi 132 millió forint, azt követően 265 millió lesz.