Eladósorba került a BlackBerry

A BlackBerry feladja függetlenségét, miután a nemrég piacra dobott, 10-es operációs rendszerre épülő modellszéria nem hozta meg a várt sikert számára. Ez egyben rávilágított arra, hogy független vállalatként már nem képes megélni az okostelefon-piacon, ahol a kanadai mobilgyártó részesedése mára 3 százalék alá esett vissza.

A cég közleményben tudatta, hogy házon belül egy bizottságot állítanak fel, amelynek feladata meghatározni a vállalat értékét, s azt, milyen formában folytassák tovább. A testület a BlackBerry vezetőiből áll fel, kimarad viszont belőle a legnagyobb részvényhányaddal rendelkező Fairfax Financial képviselője, amit az esetleges érdekütközések kizárásával indokolnak.

A tőketársaság ugyanis ajánlatot tehet a cég egészére – amennyiben értelmét látja. A lehetőségek között szerepel egy tőkeerős befektető beszállása, egy közös vállalat létrehozása, vagy új szakmai partneri kapcsolat kiépítése, de a kanadaiak nem zárkóznak el cég eladásától sem. A hírre rögtön megindultak a spekulációk, a BlackBerry részvényárfolyama ennek megfelelően tíz százalékot erősödött a New York-i tőzsdén, ahol – szakértők szerint – napjai meg vannak számlálva.

Az új tulajdonos ugyanis vélhetően kivezeti majd a társaságot a parkettről. A Reuters értesülései szerint ez a vállalat ügyeibe való külső beleszólást kizáró döntés lényegesen megkönnyítené a mobilgyártó új tulajdonosának dolgát. A tőzsdei árfolyam az idén 22 százalékot esett – egészen a mai közlemény megjelenéséig.

A bejelentés egyébként várható volt, hiszen a BlackBerry már tavaly szakmai tanácsadókat kért föl arra, hogy segítsenek egy életképes vállalati jövőkép kialakításában. Akkor Thorsten Heins vezérigazgató úgy fogalmazott, hogy az eladás is benne van a pakliban, de nem ez a fő csapásirány. Azóta rosszabbodott a helyzet, éppen az áttörésnek szánt 10-es széria gyenge piaci fogadtatása miatt. Ha a kanadaiak mobilkészülékei nem is annyira kelendőek, jó üzletet jelenthet a vevőnek a saját hálózatüzemeltetési központ, amit a BlackBerry felhasználói számára építettek ki, valamint az a temérdek szabadalom, amivel a cég rendelkezik.

A piacon bőszen találgatják, ki lehet a régóta gyengélkedő, de még mindig vonzó felvásárlási célpontnak számító BlackBerry új tulajdonosa. Két változatnak adják a legnagyobb esélyt: vagy valamelyik kínai mobilgyártó, vagy egy magántőke-társaság veszi át a kormányrudat.

De egy nyugdíjalap is képbe kerülhet, ugyanis Mark Wiseman, a Canada Pension Plan Investment vezérigazgatója a múlt héten már jelezte, hogy nyitottak lennének az ügyletre, s mint minden nemzeti társaság eladásakor, ezúttal is mérlegelik a befektetés lehetőségét. A nyugdíjasok egyébként már betették a lábukat a BlackBerrybe, 4,6 millió részvényből álló pakett van a birtokukban. A nemzeti tulajdon fontosságát jelzi, hogy minden, 334 millió amerikai dollárt meghaladó értékű, helyi cégbe történő részesedésvásárlást előzetesen engedélyeztetni kell a hatóságokkal.

A Fairfax Financial mellett a Silver Lake befektetési társaság is az érdeklődök listáján van, ők már tavaly tárgyaltak a tulajdonosok képviselőjével az esetleges beszállásukról, de akkor kútba esett az üzlet - emlékeztet a Bloomberg.

A kínai technológiai vállalatok közül a Lenovo érdeklődése lehet a legintenzívebb, a számítógép-gyártó vállalat – amely az IBM PC-üzletágának megvásárlásával szerzett magának nevet bő fél évtizeddel ezelőtt -, már januárban jelezte, hogy a BlackBerryt illetően "nyitott bármiféle megoldásra". A potenciális vevők köréből ki lehet zárni a Micrsosoftot, amelynek lenne ugyan pénze a BlackBerryre, de a Nokiával kötött szoftverszállítási szerződését aligha rúgja fel ennek érdekében. Elemzők szerint nem köttetik gyors üzlet, az érdeklődők inkább kivárnak, hátha a helyzet romlásával olcsóbban tudják megvenni a céget

BlackBerry maga is mindent megtesz a talpra állás érdekében. Tavaly indított egymilliárd dolláros költségcsökkentési programja keretében ötezer dolgozóját bocsátott el, ettől a lépéstől azt várták az elemzők, hogy a tavalyi záró negyedévben végre nyereséget is ki tudnak mutatni a mérlegben. Nem így lett, a Z10-es okostelefon modell alacsony értékesítési adatai miatt 84 millió dolláros veszteség bukkant fel ezen a soron, s a helyzet azóta sem javult. Pedig az éves közgyűlésen Heins ígéretet tett arra, hogy a fokozzák erőfeszítéseiket. Igaz az összejövetelt a cég sorsára nézve sokat mondó Waterloo városában tartották.

A man tests a BlackBerry smart phone at a shopping mall in Dubai August 1, 2010. Over a million BlackBerry users face being cut off from key services in Saudi Arabia and the UAE after authorities stepped up demands on maker Research In Motion for access to encrypted messages sent on the smartphone. REUTERS/Mosab Omar (UNITED ARAB EMIRATES - Tags: BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.