Eladják a Budapesti Erőművet

A francia EDF értékesíti a Budapesti Erőmű Zrt.-t – értesültünk több egymástól független forrásból. A tárgyalások előrehaladottak, állítólag az adásvételi szerződés megkötése már küszöbön áll.

Az EDF hazai leányánál az információt nem kommentálták. A legtöbben a CEZ-t említik befutóesélyesként. A cseh energiacsoport anyavállalata megkeresésünkre azt közölte: nincs tudomásuk ilyen tárgyalásokról.

Egy hozzáértő szerint nem kérdés, hogy a Budapesti Erőmű a hazai erőművek többségéhez hasonlóan eladó. A társaság értékét tízmilliárdos nagyságrendűre tartják. Szakértőnk fura fejleménynek tartaná, ha pont a Mollal közös magyarországi erőmű-építési terveiről lemondó CEZ kínálná érte a legtöbbet. Vevőjelöltként felmerülhet az Orbán Viktor kormányfő környezetéhez sorolt Garancsi István áttételes résztulajdonában álló, a magyar piac egyre jelentősebb szereplőjének számító MET is, amely tavaly kevéssé átlátható módon már megvásárolta a francia GDF-től a Dunamenti Erőművet. Utóbbi cég tízmilliárdokhoz jutott az állami MVM-mel kötött ügyletek révén.

Újra gazdát cserélhet
Újra gazdát cserélhet
Máthé Zoltán / MTI

Bár a Kelenföldi, Kispesti és Újpesti Erőműből álló, több mint százéves, gáztüzelésű Budapesti Erőmű 400 megawattos termelő teljesítményével közepes méretűnek számít, szerepe mégis alapvető, hisz a Főtáv innen biztosítja a főváros távhőellátásának 60 százalékát. A kelenföldi erőmű százéves évfordulójának tavalyi ünnepségén megjelent Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter is.

A Budapesti Erőmű 1997-ben finn–japán tulajdonba került, 2001 óta az EDF konszerné. Az elmúlt évtizedek során a franciák jelentős felújításokat hajtottak végre a létesítményeken. A cég könyveiben komoly tétel az ezekre felvett hitel. 2013-ban a társaság eredménye 3,5 milliárdról egymilliárdra esett, ami hírek szerint tavaly tovább mérséklődött. A franciák a hitelek miatt nem is vonnak ki osztalékot. Elemzők szerint a cég romló anyagi helyzetéért leginkább a rezsicsökkentés, és az ennek folytán egyre szigorodó szabályozók a felelősek.

Sújtja a társaságot, hogy az MVM felbontotta hosszú távú áramvásárlási szerződésüket, valamint hogy megszűnt az áramot és hőt együtt termelő egységek támogatása, és hogy a hőtermelő és -szolgáltató közti árakat immáron a hatóság szabja meg – a túlzott nyereséget egyszerűen elvonják. Mindezek folytán a cégnél ismereteink szerint több beruházás is leállt. A néhány száz fős létszám az elmúlt évek során csökkent, bár nemrég már vettek is fel embereket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.