Egyre zuhannak a tőkebefektetések
Az előzetes új adatok szerint az első félévben az előző év azonos időszakához képest 16 százalékkal csökkent a befektetési tevékenység. A folyamat a múlt esztendő elején indult meg, de 2012 utolsó negyedében és 2013 első három hónapjában kissé emelkedett a nemzetközi befektetések összege. A második negyedév viszont újra a hanyatló trendbe illeszkedik. Ráadásul a csökkenés globális jelenség, a feltörekvő országok már nem játszanak kiegyensúlyozó szerepet.
Ami a második negyedévet illeti, a tőkebeáramlás az előző három hónapi 377 milliárdról 295 milliárdra, míg a befektetési célú kiáramlás 338 milliárdról 215 milliárdra esett vissza. A 295 és a 215 milliárd átlaga a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által említett 256 milliárdos befektetési forgalom, amely harminc százalékos csökkenést takar.
Az április-júniusi periódusban a fejlett ipari államok, vagyis az OECD tagországai húsz százalékkal mérsékelték a külföldi befektetéseiket, amelyek összege 155 milliárd dollárra esett. Ám ezzel egy időben az OECD-térségbe irányuló befektetések 26 százalékkal 137 milliárd dollárra mérséklődtek Az Európai Unióból származó befektetések mértéke 82 százalékkal esett vissza, 44 milliárdról nyolcmilliárd dollárra zuhant.
Az OECD-hez nem, de a Húszak Csoportjához (G20) kötődő országok külföldi befektetései 92 százalékkal csökkentek, elsősorban az orosz tőkekivitel összetöpörödése miatt, de Brazília és Kína is kevesebb tőkét vitt más országokba befektetési célokkal.
A második negyedévben a nemzetközi befektetések 47 százaléka három országra, Kínára, Nagy-Britanniára és az Egyesült Államokra jutott, 61, 41 és 38 milliárd dollár értékben. Ugyanakkor Kanada és Spanyolország több mint negyvenszázalékos veszteséget szenvedett el a tőkebeáramlást illetően a megelőző negyedévhez képest.
A tőkebefektetések csökkenése azonban nem érintett minden országot. Ausztráliában például 10-ről 12 milliárdra, Nagy-Britanniában 34-ről 41 milliárdra, az Egyesült Államokban 29-ről 38 milliárd dollárra emelkedett a befektetések összege. Mexikóban pedig 5-ről 18 milliárd dollárra a belgiumi székhelyű Anheuser-Busch sörgyár által végrehajtott vállalatfelvásárlás nyomán.
Az OECD-n kívüli térségben Indonéziába, Kínába, és Dél-Afrikába több tőke ment, mint az első negyedben. Oroszországba az első háromhavi 28 milliárdos kiugró tőkebefektetés után csupán 9 milliárd jutott, vélhetően a TNK-BP és a Rosneft ügyletének hatására.
A Magyarországról közölt adatok megfelelnek az már közzétett számoknak, vagyis a második negyedben tőkekivonás történt. Az OECD táblázata is tartalmazza azokat az adatokat, amelyek szerint 2012-ben 13,8 milliárd dollár érkezett be, miközben Magyarországról 11,2 milliárdot fektettek be külföldön, a speciális célú vállalatok tevékenysége nélkül számítva. Ilyen magas összegekre sohasem volt példa a rendszerváltás után, s az ok a rendkívüli mértékű átfolyó tőkében és egyes nagy befektetők portfólióátrendezésében, elszámolási rendszerének változásában keresendő. Ezzel együtt, a térségben Magyarországon a legnagyobb, 80 százalék feletti a külföldi befektetéseknek a nemzeti össztermékhez mért aránya.