Egyre sötétebben látja a jövőt az MNB
A múlt hét péntekén bejelentett kormányzati intézkedéscsomag alaposan átírta a jegybanki prognózist. Mivel az általános forgalmi adó 25-ről 27 százalékra történő emelése januártól esedékes, az idei inflációra csak a jövedéki adók novembertől várható emelése gyakorol nyomást. A stagnáló belföldi kereslet, a nyersanyagpiaci ársokkok kifutása, a laza munkaerőpiac és a gazdasági növekedés számottevő lassulása a pénzromlási ütem lassulását eredményezi 2011-ben, így a két ellentétes hatás gyakorlatilag kioltja egymást.
Következésképpen a jegybank nem változtatott a júniusban tett becslésén, azaz 3,9 százalékos inflációt vár az idén. Jövőre azonban jelentősen emeltek a prognózison: Simor András jegybankelnök a keddi kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatóján jelezte, szakértőik az idő rövidsége miatt nem tudták modellezni a Matolcsy György által pénteken ismertetett országvédelmi költségvetést megalapozó megszorítások hatásait, így akkor még a júniusban előrejelzetthez hasonlóan 3,9 százalékon tartották 2012-es inflációs becslésüket.
A modellezést elvégezték, s a pénzromlási ütemet 4,7 százalékosra módosították. A gazdasági növekedés jelentős lassulása miatt a GDP idei bővülése 1,6, a jövő évi már csak 1,5 százalékos lehetett volna, ám utóbbi adatot a költségvetési kigazítások miatt most 1,0 százalékosra korrigálták. A kiváltó okok között a világgazdasági lassulás begyűrűző hatását, az exportpiacaink beszűkülése mellett az euróövezeti adósságválságot jelölte meg a jegybank.
Mindezek következményeként a magyar gazdaság finanszírozási feltételei romlanak – állapítják meg a jelentésben. Az államháztartás pénzforgalmi szemléletű egyenlegét az MNB az idén az egyszeri tételeknek köszönhetően GDP 1,9 százalékára teszi, azaz többlettel zár a büdzsé.Jövőre azonban nem sikerül az unió által elvárt 3 százalékos hiányszint alatt maradni, az előrejelzésben 3,7 százalékos deficitet „fest a falra” az MNB. Ez a Matolcsy-bejelentések - teljesülésük esetén - 3,4 százalékosra csökkenhet, ám ez még mindig pokoli messze van a kormányzati célként meghatározott 2,5 százaléktól.
Korábban a kormánynál kissé derűlátóbban ítélték meg a belső fogyasztás alakulását, a Matolcsy által kalkulált 0,2 százalék helyett 0,6 százalékot vártak jövőre, míg az idei évet 0,4 százalékos plusszal zárják. Az átírt, aktuálizált verzió azonban jövőre már 0,1 százalékos fogyasztáscsökkenést jelez. A lakossági reáljövedelem az idén 1,5 százalékkal nőhet, míg 2012-ben többen járnak rosszul, mint jól, ezt jelzi 0,4 százalékos reálbércsökkenés.
A foglalkoztatottságban javulást nem várnak, a sőt a minimálbér 78-ról 92 ezerre történő emelésével a munkáltatók inkább a részfoglalkoztatást fogják előnyben részesíteni.