Egyre durvább a harc a KITE-ért
Éles és durva harc kezd kialakulni a negyvenéves múltra visszatekintő, mindeddig szórt tulajdonosi struktúrájú KITE Zrt-ért. A hazai agrárpiac egyik legnagyobb integrátora fölött a Bige László érdekeltségébe tartozó péti Nitrogénművek Zrt. és a vállalat egyik középvezetője, Guba Sándor csapott össze.
A Nitorgénművek kemény lépéseket helyezett kilátásba, amennyiben nem úgy alakul a felvásárlás körüli forgatókönyv, ahogy eltervezték. A cég részéről bírósági pereket, nyomozóhatósági vizsgálatokat és kártérítési kötelezettségeket "ígértek" a KITE Zrt. azon tulajdonosai ellen, akik a múlt héten Guba Sándor vételi ajánlatát fogadták el a Nitrogénművek korábbi ajánlata helyett – írta az Agrarszektor.hu.
Mint korábban beszámoltunk róla, Guba Sándor jogi képviselője, Imre András az összehívott taggyűlésen bejelentette, hogy KITE Zrt. 29 százalékos részvénycsomagját, amelyet jelenleg a KITE Kft. birtokol – elővásárlási jogával élve – közel kétszer olyan magas áron venné meg, mint amelyet Bige László ígért, s ezt az ajánlatot el is fogadta a tagság. (Bige László ajánlata a részvényenkénti névérték mintegy 10-szereséről, míg Guba Sándoré annak 20-szorosáról szólt.) Szándéka nyomatékosítása érdekében akkor Imre András a taggyűlésen bemutatott egy banki dokumentumot is, amely szerint ügyvédi számláján ott pihen a kérdéses összeg, vagyis ha kell, azonnal fizet megbízója.
A Nitrogénművek több kritikát is megfogalmazott Guba Sándorral ajánlatával kapcsolatban. Szerintük jogsértő volt a szakember eljárása, az ugyanis – vélik – új ajánlatnak minősült, miközben a Nitrogénművek korábbi ajánlata már érvényes volt, hiszen azt előzőleg elfogadták. Szerintük ebben a szerződésben azt is vállalták az eladók, hogy elővásárlási joguk lehívására harmadik személyt nem jelölnek ki.
Bige László cége azt is felveti, hogy Guba Sándor nem lehetett abban a helyzetben, hogy egyedül ilyen mértékű, azaz mintegy 23 milliárd forintos ajánlatot tegyen. Ez azért is fontos, mert – állítják – ha a vásárlás harmadik fél számára történne meg, akkor az a jogszabályok megkerülésére irányulna.
Éppen ezért azt is felvetik, hogy az ügylet, s így Guba Sándor finanszírozásában részt vevő hitelintézet az ügyfélazonosítás, s a pénzmosási szabályok ellen is vétet, amiért a Magyar Nemzeti Banknál, mint ellenőrző szervnél vizsgálatot kezdeményeznek.
A fejleményekkel kapcsolatban kerestük Guba Sándor jogi képviselőjét is. Az ügyvéd lapunknak szűkszavúan csak annyit mondott: most postázzák azokat a leveleket a KITE Kft. tulajdonosainak, amelyekben válaszolnak az említett fenyegetésekre. Ebben egyebek mellett arra kérik őket, hogy saját jogi képviselőikkel tárgyalják meg a helyzetet és döntsenek álláspontjukról. Imre András hozzátette: a Nitrogénművek Zrt. jogi álláspontja alapvetően téves, és vádaskodásuk alaptalan.