Jövőre csökkenhet a magyar GDP-növekedés üteme?
Tegnap a német központi bank (Bundesbank) jókorát vágott az ország jövő évi GDP-növekedésére vonatkozó prognózisából. A jegybank júliusban úgy látta, hogy 1,8 százalék lesz 2012-ben a fejlődés üteme, a mostani előrejelzésük szerint ugyanakkor már csupán 0,5-1 százalék közötti bővülésre látnak lehetőséget.
Magyarország számára korántsem biztató ez a vélemény, különösen ha a kommentár egyes elemeit is figyelembe vesszük. A Bundesbank úgy látja, hogy a német gazdaságot a belső kereslet húzza majd jobban, miután az exportlehetőségek – hasonlóan a többi európai országéhoz – mérséklődnek. Ez nem túl jó jel Magyarország számára – vélekedett Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője –, miután a hazai szállítók elsősorban azokon a területeken ágyazódtak be a német gazdaságba, amely meghatározó mértékben szállít a külpiacokra.
A német kormány egyébként október végén 1,8 százalékról egy százalékra fogta vissza a hasonló, azaz jövő évi növekedési kilátásait. Mindezeket figyelembe véve az valószínűsíthető, hogy a magyar kormány 1 százalékra csökkentheti majd a hazai GDP-növekedési kilátásait – jegyezte meg az elemző. Ez annyit jelentene, hogy a jövő évi hiánycél további apróbb módosításokkal, de azért tartható lenne.
A napokban elhangzott véleményekkel kapcsolatban, amelyek szerint az utóbbi években a hazai és a német gazdaság kapcsolata távolodott, úgy fogalmazott: lehet, hogy fellelhető volt ilyen tendencia, ám a jövőre beinduló nagy autóipari beruházások miatt a két gazdaság között biztosan szorosabbá válik a kapcsolat. Ezt figyelembe véve azért figyelmeztető a Bundesbank és a kormány módosított előrejelzése.
Ezzel együtt nemcsak e két területről érkeztek ilyen jelzések, hanem Angela Merkel, valamint a német kormány tanácsadói testülete is hasonló folyamatokat vélt fölfedezni. Az öt bölcsnek keresztelt grémium szerint az idei 3 százalékról 0,9 százalékra lassul a német gazdaság fejlődési üteme 2012-ben.
Hogy mire is támaszkodik a Bundesbank véleménye? Nos, a statisztikai adatok szerint kedvező helyzetben, csaknem 2 évtizedes mélyponton, 7 százalékon van a német munkanélküliségi mutató, ami prognózisok szerint jövőre csak minimálisan romolhat, vagyis a vásárlóerő stabil marad.