Egyre kevesebb a német, egyre több a román és a lengyel turista
A külföldi és belföldi vendégek által kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 2008 első tíz hónapjában egy százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
Idén az első tíz hónapban 3,096 millió külföldi vendég 8,946 millió vendégéjszakát töltött el kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma két százalékkal emelkedett, miközben a vendégéjszakák száma ugyanennyivel csökkent 2007 azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek 3,579 millió belföldi vendéget és 8,787 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma három százalékkal emelkedett, míg a vendégéjszakáké nem változott.
Az idén az első tíz hónapban a szállodák átlagosan ötvenszázalékos, ezen belül a gyógyszállodák kiugróan magas, 63 százalékos szobakihasználtsággal működtek, mindez kismértékben elmarad az előző év azonos időszakában mért értéktől.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 212 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ami folyó áron megegyezik az előző év azonos időszakáéval.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14984 forint volt; az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség hétszeres. A hat legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából, az Egyesült Államokból érkeztek kevesebben, míg Nagy-Britannia, Románia és Lengyelország esetében jelentősen bővült a forgalom. A cseh, a norvég, továbbá az orosz vendégforgalom növekedése számottevő, míg az olasz és spanyol vendégek száma folyamatosan csökken. A három- és az ötcsillagos kategóriában nőtt a forgalom, minden más szálláshely típusban csökkent.
A belföldivendég-forgalom 61 százalékát fogadó szállodákban három százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, a négy-, valamint az ötcsillagos egységekben 11, illetve 15 százalékos volt a bővülés. A belföldi vendégek körében népszerű - a vendégéjszakák jelentős részét adó - panziók esetében két százalékos mérséklődést regisztráltak.
A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-októberben egy, illetve két százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A régiók közül a forgalom Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön nőtt. A szállodai vendégforgalom harminc százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult.
A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, csupán 30 százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében (28 százalék).
Október végén az országban 2117 kereskedelmi szálláshely működött, a kiadható férőhelyek száma közel azonos volt az előző évben regisztrálttal. Legnagyobb mértékben az ötcsillagos és wellness-szállodák férőhelyeinek száma bővült (11,5, illetve 20,1 százalékkal), a legnagyobb visszaesést az egycsillagos szállodák (-25,6 százalék) és a turistaszállók (-15,7 százalék) könyvelhettek el.