Egyre keserűbbé válik a kakaó és a cukor
A kakaó világpiaci ára 32 éves csúcs közelébe emelkedett kedden, miután a legnagyobb termelő Elefántcsontparton államosították a kakaókereskedelmet. A cukor ára is egyre csak emelkedik. A drágulást a hiány okozza, mert Brazília, az olajválságtól tartva, leállította az európai exportot, és a nádcukorból inkább bioetanolt gyárt. A magyarországi cukrászdák áremelésre készülnek, de attól tartanak, hogy visszaeshet a forgalmuk. A méhészek pedig azt mondják, a magas cukorár felhúzhatja a méz árát is.
A kakaó világpiaci ára azután emelkedett meg, hogy a legnagyobb termelő Elefántcsontparton államosították a kakaókereskedelmet. Az intézkedést Laurent Gbagbo, a véres belpolitikai válsággal sújtott afrikai ország bukott elnöke rendelte el. A legutóbbi választásokon leváltott, a távozást azonban elutasító elnök dekrétuma szerint a kakaó felvásárlására és kereskedelmére kizárólag az állami szervek jogosultak. Az azonnali hatállyal életbe lépő rendelet a kávéra, az ország másik fő exportcikkére is vonatkozik.
Ráadásul további drágulás lehet a cukorpiacon, pedig a mostani kilogrammonkénti 350-360 forintos átlagár is bő másfélszerese a tavalyinak.
Szakértők szerint ennek legfőbb oka, hogy az Európai Unió 2005-ös reformja miatt Magyarország már nem önellátó. A korábbi, több mint 400 ezer tonnás termelés 105 ezerre csökkent, miközben a hazai cukorfogyasztás évente mintegy 300 ezer tonna. Az ország emiatt uniós importra szorul, de jelenleg más tagállamnak sincs feleslege.