Egymillió százalékos nyereség – nyolcvan év alatt
Szép summát tehetne most zsebre az a türelmes befektető, aki a Pioneer Fund indulásakor elhelyezett pénzét csak most akarná kivenni. Az amerikai befektetési alap elindításától mostanáig 1,073 millió százalékos kumulált hozamot termelt, amely nemzetközi elemzők adatai szerint a legmagasabb teljesítmény a befektetésialap-kezelői szektor történetében. Az alap eszközeinek értéke tavaly év végén hétmilliárd dollár volt.
Ehhez persze szükség volt "néhány évre. A Pioneer Fund az Egyesült Államok harmadik legrégibb befektetési alapja, jegyeit 1928 februárja óta lehet jegyezni. A maga idejében még annyira újdonságnak számított, hogy 1930-at megelőzően ezen kívül csupán hét alapot indítottak, de 1940 előtt sem volt több 36 alapnál az USA-ban. Összehasonlításul: tavaly december végén közel félezer befektetési alap működött Magyarországon.
A hétszámjegyű növekedés dollárra lefordítva azt jelenti, hogy ha valaki az induláskor, 1928-ban ezer dollárt fektetett volna a Pioneer Fund „A" sorozatának jegyeibe, akkor a tavalyi év végén 10,73 millió dollárt ért volna a befektetése az összes osztalék és tőkenyereség újrabefektetését feltételezve. Ez a teljes időszakot tekintve 11,89 százalékos évesített hozamnak felelne meg.
Ha ugyanerre az időszakra az ezer dollárt a Standard & Poor's 500 tőzsdeindexbe fekteti, akkor a növekedés mértéke - szintén az osztalékok újrabefektetésével - „mindössze" 190 953,36 százalék lenne. Ez 9,55 százalékos évesített hozamnak felelne meg, ami csak elméleti eredmény, hiszen közvetlenül nem lehetett volna indexbe fektetni.