Még csak kóstolgatnak minket a spekulánsok

Magyarország egyelőre kevéssé célpontja, inkább csak elszenvedője a pénzpiacok átrendeződésének, külső sérülékenységünk miatt azonban a helyzet bármikor sokkal rosszabbá is válhat.

Magyarország még nincs a figyelem középpontjában. A befektetők egyelőre inkább más országokkal foglalkoznak, minket ezen piaci folyamatoknak még csak az oldalszele érintett meg – magyarázta a Népszabadságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője annak kapcsán, hogy a forint a tegnapi kétéves negatív rekord után mára tovább gyengült az euróval szemben.

Olyan mély gondjaink nincsenek, mint például Törökországnak, Ukrajnának vagy Argentínának, ezeknél az országoknál lényegesen jobban állunk. A devizaadósság még mindig nagyon magas aránya és az alacsony szintre csökkentett jegybanki alapkamat viszont aggodalomra ad okot.

Az olyan pénzpiaci viharok idején, amilyen ez a mostani is, rendre előkerül az ország finanszírozásának kérdése, hogy mennyire megoldott a lejáró államadósság meghosszabbítása, illetve a költségvetési hiány fedezése. Nem biztos, hogy ez a megközelítés a következő napokban komolyan felmerül a befektetők körében, de egy rosszabb forgatókönyv mellett akár erre is sor kerülhet – fogalmazott az elemző.

Míg 2008-2009-ben Magyarország is ott volt a céltábla közepén, most nem vagyunk ilyen helyzetben, de az egészen nyilvánvaló, hogy a Fed – magyar idő szerint tegnap esti – bejelentése a kötvényvásárlási program további csökkentéséről, nem tett jót a feltörekvő piacoknak. Mint ahogy az sem, hogy az emiatt kialakult turbulenciára egyáltalán nem reagált az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet – igaz, a Fednek nem is feladata a feltörekvő országok helyzetének kezelése.

Mások sarkosabban fogalmaznak Török Zoltánnál, több elemző is azon a véleményen van, hogy a befektetők, ha tetszik a spekulánsok már egy magyar kamatemelés kikényszerítésén dolgoznak. Erre utalhat az is, hogy a 10 éves magyar államkötvények hozama a másodlagos piacon alig egy nap alatt jelentősen, mintegy 50 bázisponttal emelkedett.

Török Zoltán szerint az a nagy kérdés, hogy meddig folytatódik ez a folyamat, és mik lesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) reakciói. Nem feltétlenül hozna megnyugvást egy elkapkodott kamatemelés, ahogy az jól látszik a törökök esetében: hiába emelték fel drasztikusan, több mint a duplájára az irányadó mutatót, a lépés pozitív hatása még egy napig sem tartott.

Ám egyértelműen van olyan forintárfolyam, melyet már az MNB sem hagyhatna szó nélkül. A Raiffeisen stratégája szerint viszont attól még messze vagyunk, hogy rendkívüli monetáris tanácsi ülést kelljen összehívni. A mostani helyzetben nehéz eldönteni, hogy merre fordul a piac, mit lépnek a feltörekvő országok, de az biztos, hogy egy-két államban reformokat jelentenek majd be, költségvetési kiigazítások várhatóak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.