Egy új ügynökség döntene a bankok szanálásáról

Új ügynökség felállítására tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság, mely arról döntene, hogyan kell szanálni az esetleg bajba jutott európai bankokat.

Új ügynökség felállítására tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság, mely arról döntene, hogyan kell szanálni az esetleg bajba jutott európai bankokat. Arról, hogy egy bankot szanálni kell-e vagy sem, és milyen eszközökkel oldják ezt meg, a végső szót az Európa Bizottság mondaná ki.

A javaslat azonban nem hozna létre azonnal egységes bankszanálási mentőalapot, ami szakértők szerint kérdésessé teszi az egész művelet célját, hogy ne közpénzből kelljen finanszírozni a pénzintézetek bajait, vagyis az egymást finanszírozó bajba jutott pénzintézetek és az államok közti veszélyes köldökzsinór elvágását.

A szerdai sajtótájékoztatón Michel Barnier EU-biztos ismertette a tervet, de a bankunió egyik sarokkövének kidolgozása annyira érzékeny, hogy a bejelentés alatt még nem volt elérhető maga a javaslat szövege, mert a bizottság jogászai még mindig dolgoztak rajta. 

Az új ügynökség az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a tagállamok pénzpiaci hatóságainak képviselőiből álló testület lenne. Ez egészítené ki az eurózóna bankjainak felügyeletét 2014 folyamán átvevő EKB-t, amely jövőre stresszteszttel világítja át az ellenőrzése alá került a bankokat.

Ha az EKB jelzi, hogy valamelyik intézetben baj van, akkor az ügynökség elkészíti a szanálási menetrendet, amelyet a nemzeti hatóságoknak kell majd végrehajtaniuk. Amennyiben a végrahajtás során a befektetők és nagybetétesek hozzájárulásán túl az adófizetők pénzét is fel kell használni (és mentőalap hiányában ez elképzelhető), akkor az adott kormánynak is bele kell egyeznie az eljárásba.

Az elképzelések szerint 70 milliárd eurós bankszanálási alap majd csak évek múlva jönne létre a pénzügyi szektor befizetéseiből, de egyelőre még tagállami szinten sem áll az országok többségében ilyen alap. A mostani tervezet szerint az közös európai mentőalapot (ESM) nem lehetne-e felhasználni ilyen célra.

A mechanizmus 2015-től lépne életbe, addig még a tagállamokkal, és az Európai Parlamenttel is tárgyalni kell a tervezetről. Berlin hűvösen fogadta a brüsszeli bejelentést. Pedig az egységes bankszanálási alap kitolása német ihletésű, hiszen Berlinben attól tartanak, így fizettetik meg velük a más országok hibáinak veszteségeit. Az EKB szerint azonban nélkülözhetetlen lenne egy ilyen mentőalap a hatékony bankszanálási mechanizmus érdekében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.