Egy piaci sokk térítheti észhez a kormányt
Az elemző szerint azonban a mostani módosítások elfogadása is újabb lélegzetvételhez juttathatja a magyar kormányt a piacokon – idézi Montaltót a Portfolio. "A június 4-i időpont olyan alkalom Orbán Viktor számára, amikor a jegybanktörvény parlamenti módosításainak megszavazásával kihirdetheti, hogy ezek kielégítik az IMF elvárásait, és elindulhatnak a hivatalos tárgyalások" – írja a londoni elemző, aki azonban azonnal hozzá is teszi, hogy téves az a feltételezés, amit a kormány sugall.
"A jelenleg ismert, Parlament előtt fekvő módosítások nem lesznek elegendőek a nemzetközi szervezeteknek, de ahhoz elegendőek lehetnek, hogy a piacok (hacsak rövid időre is, de) bizalmat szavazzanak" – vetíti előre a szakértő, aki kitér arra is, hogy a jegybanktörvényt érintő módosítások nem foglalkoznak a Monetáris Tanács kibővítésének lehetőségével és a hatáskörök átalakításával (jegybankelnök hatáskörének kárára), pedig az IMF ezt várja el (a kormány viszont szóbeli ígéretet tett arra, hogy az MT-t nem bővíti ki, és nem nevez ki új alelnököt Simor András ideje alatt).
"Ezért a Parlament előtt fekvő módosítások júniusi megszavazásával sem fognak elindulni a hivatalos tárgyalások az új hitelkeretről, az IMF továbbra is kemény álláspontot fog képviselni" – magyarázza a Nomura közgazdásza. Peter Attard Montalto úgy véli, hogy a kormánynak sokkal nagyobb nyilvános fordulatot kell tennie a jegybanktörvényt érintő esetleges újabb módosításokkal annak érdekében, hogy megfeleljen az IMF elvárásainak, a jelentősebb kormányzati fordulatot azonban csak egy nagyobb piaci sokk válthatja ki.
"Lehetséges, hogy a piacok további módosításokat kényszeríthetnek ki a jegybanktörvényt illetően, de csak akkor, ha a kockázati prémiumok relatíve tovább romlanak. De nem tartunk még itt, és forrásainktól származó információink szerint a kormány nem is tervezi további módosítások benyújtását a jegybanktörvényhez" – árulja el kommentárjában az elemző.