Egy év után emelkedik a K&H kkv bizalmi indexe
Az emelkedő tendencia mögött a közterhek, valamint a vállalati hitelkamatok változására vonatkozó negatív kilátások mérséklődése áll, emellett a vállalkozások a vevői és szállítói kapcsolatok további javulását vetítik előre - írta csütörtöki közleményben Németh László, a K&H kkv marketing főosztályvezetője.
A mutató egy évvel korábban még plusz 6 pont volt, s bár értéke ettől jelentősen elmarad, az elmúlt háromnegyed évben tapasztalt folyamatos csökkenése megállt, ami főként annak köszönhető, hogy jelentősen javultak a vállalati hitelkamatok emelkedésére vonatkozó várakozások. A jelenlegi 6 százalékos jegybanki alapkamat mellett a vállalkozások átlagosan 1 százalékot el nem érő kamatemelést várnak a vállalati hitelek esetében, ami gyakorlatilag a jelenlegi piaci kamatszintek változatlanul tartását feltételezi a szakértő szerint.
Emellett a közterhek növekedésére vonatkozó pesszimista várakozások is mérséklődtek, és immár azok a vállalkozások vannak túlsúlyban (53 százalék), amelyek nem számítanak további emelkedésre e téren. Az elmúlt negyedévhez képest 10 százalékponttal csökkent a közterhek növekedését prognosztizáló vállalkozások aránya, jelenlegi arányuk 38 százalék.
Pozitívan változott a beszállítói kapcsolatok megítélése is, ami mögött leginkább az áll, hogy a jelenleg átlagosan 20 napos kifizetési határidővel szemben a vállalatok 2 napos határidő-növekedéssel számolnak az elkövetkező egy évre. Eközben a beszállítókkal kapcsolatos elvárások fontossági sorrendje lényegében változatlan maradt, továbbra is a minőség, az ár és a szállítási határidő a legfontosabb szempont a partneri kapcsolatok értékelése során.
A felmérés során a vevői kapcsolatokat, illetve az uniós pályázati lehetőségeket ítélték meg legpozitívabban a vállalkozások. A vevői kapcsolatok optimista megítélése főként annak köszönhető, hogy az elmúlt negyedévhez képest átlagosan 2 nappal csökkent a vevői kifizetések határideje, amely jelenleg 32 nap, emellett a megkérdezett cégvezetők további 2 napos rövidüléssel számolnak.
Habár az uniós pályázatok megítélése továbbra is pozitív, ez főként az egy cégre jutó benyújtott pályázatok arányának emelkedése miatt van így, mivel a pályázati források elérhetőségét a cégvezetők 40 százaléka továbbra is nehéznek tartja. A gazdaságpolitika megítélése 5 pontot csökkenve mínusz 17 pontos értékre romlott, folytatva az elmúlt két negyedévben tapasztalható trendet.
(A K&H és a GfK 2004 óta készíti el a mikro-, kis- és középvállalkozások körében végzett K&H kkv bizalmi index kutatást. A felmérés célja a magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaságok következő egy évre vonatkozó várakozásainak megismerése. A vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők alapján 10 részindexből számítják a teljes kkv bizalmi index értékét. Az adatvétel negyedévente, 700 vállalkozás vezetőjének megkérdezésével történik.)