Orbán és Csányi a bankadóról
Orbán Viktor miniszterelnök a bankadó erre az évre tervezett részével kapcsolatban semmilyen változtatási lehetőséget nem lát. Szerinte ez kiderül a benyújtott törvényjavaslatból is.
Sajtótájékoztatóján - melyet Csányi Sándorral, az OTP elnök-vezérigazgatójával közösen tartott - a kormányfő jelezte: a jövő évben már valamivel több lesz, 2012-ben pedig nagy lesz a mozgástér, hiszen akkor már ki akarják vezetni a bankadót.
Orbán Viktor a költségvetés hiányának alakulásával kapcsolatban jelezte: a kormány a Költségvetési Tanács megállapításainál kedvezőbben látja a helyzetet. Ugyanakkor két bizonytalansági tényező lát. Az egyik a átadás-átvétel végleges szaldója, mely augusztusban várható. A másik az árvíz, az újjáépítés, a károk mértéke, ami nagyon komoly tétel.
Csányi Sándor kérdésre válaszolva leszögezte: kizártnak tartja, hogy a jelenlegi helyzetben a bankok az ügyfelekre hárítsák a bankadó terheit.
Az OTP Bank nem örül a bankadónak, de a hitelintézet jövedelmezősége elbírja a különadót, és hitelezési aktivitását sem kell visszafognia a következő években emiatt - mondta Csányi Sándor.
Úgy fogalmazott: nem teljesen igazságos, hogy a költségvetés egyensúlyának érdekében egyébként szükséges intézkedések döntően egyetlen szektort terheljenek. Vannak olyan iparágak Magyarországon amelyek magasabb megtérülést mutatnak, jobb jövedelmezőségűek, mint a bankszektor - mutatott rá.
Ugyanakkor figyelmeztetett arra: lehetnek olyan bankok, amelyek a bankadó miatt visszafogják hitelezésüket, ami a GDP csökkenésével járhat. Remélem ezt a hatásvizsgálatot elvégezte a kormány, és ennek megfelelően hozta meg döntését - jegyezte meg Csányi Sándor.
Törékenynek látja a magyar bankokat a Moody's
Fenntartja a magyar bankrendszerre érvényben lévő negatív kilátását a Moody's Investors Service, tekintettel a továbbra is kedvezőtlen hazai és globális gazdasági viszonyokra, amelyek a bankok működési környezetére és a bankrendszeren belül érvényesülő kockázatokra is hatással vannak - áll a cég Londonban kiadott szektorelemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő közölte: jóllehet a magyar bankszektor stabilitása javult a tavalyi első félévi állapothoz képest, a kockázatok közül azonban sok változatlanul jelen van. Ezért a magyar bankrendszert továbbra is a "törékenyebbek" között tartja számon a közép-kelet-európai térségen belül.