Égetjük a volt stratégiai gázunkat

A Nol.hu információi szerint jelentős mennyiséget vételezett ki az állami Magyar Villamos Művek (MVM), illetve az E.ON a tavaly számukra a stratégiai gázkészletekből elkülönített mennyiségekből.

Tavaly áprilisban a szakminiszter rendelete mintegy 200 millió köbméter eladását tette lehetővé az MVM számára az összesen 1,2 milliárd köbméternyi stratégiai gázkészletből. Az E.ON egyúttal 85 millió értékesítésére kapott lehetőséget. A kormány azzal indokolta a lépést, hogy az úgymond olcsón beszerzett gázt a lakosság fűtésére kell fordítani, amivel a rezsi szinten tartását ígérték.

A döntés szakmai körökben némi megütközést keltett. A Nemzetközi Energia Ügynökség azzal bírálta, hogy a stratégiai készletekből csak vész esetén lenne szerencsés felszabadítani, nem pénzügyi megfontolásokból. Ez ellen a kormány azzal védekezett, hogy 2012 közepéig az eredeti szintre kell emelni a stratégia tároló töltöttségét. Mások azt furcsállották, hogy miért épp a gázpiacon addig járatlan MVM kapta meg a nagyobb adag továbbértékesítésének jogát.

Növeli a homályt, hogy több lényeges pénzügyi adat – a készleteket mennyiért vették és adták el az MVM-nek, illetve az E.ON-nak – nem ismertek. Ráadásul, míg az ügyleten feltételezhető haszon az állami vállalatot és az E.ON-t illeti, a visszatöltés felelőssége a bonyolult státusú Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetségé (MSZKSZ). Az eredeti állapot helyreállításának anyagi kockázata egy bonyolult rendszer szerint végül a fogyasztóké. (Szakértők ennek kapcsán arra hívják fel a figyelmet, hogy ha lejjebb mennek az árak, az akció akár még jól is elsülhet.)

Szintén kérdőjelekre adott okot, hogy az MVM, illetve az E.ON az elmúlt fél év során nem élt jogával. Ezalatt ugyanis állítólag még ennél is olcsóbban lehetett gázhoz jutni. A nagy hidegek beköszöntével viszont információink szerint a két cég megkezdte a számukra elkülönített készletek értékesítését. (Más kérdés, hogy a kormány azóta közel öt százalékkal mégis emelte a fűtésdíjakat.)

Félreértésekre adhat okot a kitárolás „kommunikált” és tényleges módja is. Az előző kormányok bejelentései szerint az Algyőn felépült stratégiai tároló kapacitása 1,2 milliárd köbméter, amelynek „csövén” napi 20 millió köbméter fér ki. Ehhez azonban úgymond hozzáépítettek egy 700 millió köbméteres kereskedelmi tárolót is, napi 5 millió köbméteres kitárolási kapacitással. Az Orbán-kabinet a tavalyi rendelettel 915 millió köbméterre csökkentett stratégiai késztletekhez nem nyúlt, mivel nincs vészhelyzet.

Ám a stratégiai-kereskedelmi tárolót üzemeltető, a Mol többségi, az MSZKSZ kisebbségi tulajdonában lévő MMBF Zrt. részéről rendre olyan nyilatkozatok látnak napvilágot, mely szerint a nagy hidegek során a kereskedelmi tárolóból naponta akár 15-18 millió köbmétert is kinyernek. Ez viszont az eredetileg kihirdetett kereskedelmi csúcskapacitás többszöröse.

Gáti István MMBF-vezérigazgató kérdéseinkre megerősítette: a rendeletben szereplő jogosultak a hidegek beköszönte óta jelentősebb mennyiséget vételeztek ki a számukra elkülönített, stratégiaiból kereskedelmivé átminősített készletekből. Különösen fontosnak tartotta, hogy az átminősített adagot az év közepéig valóban visszapótolják. Hozzátette: a kimerült gázmezőből átalakított tárolójukban fizikailag nem különül el a stratégiai és a kereskedelmi gáz. Az egységesen betárolt mennyiség egyik része ilyen, a másik olyan minősítést kap.

A kitárolási „csap” kapacitása napi 25 millió köbméter. A kereskedelmi, illetve a kereskedelmivé átminősített stratégiai készletek iránt nagy az igény. A közös vezetéken keresztül semmi problémát nem jelent az akár napi 20 milliós igény kielégítése sem. A stratégiai készletből a tároló 2010-es átadása óta nem szabadítottak fel. (Ugyanakkor az építési szakaszban, a 2009-es második orosz-ukrán gázválság során az akkori miniszter már hozott ilyen döntést.) A helyzet akkor változna, ha a szakminiszter vészhelyzetre hivatkozva a stratégiai készletek felszabadításáról döntene. Akkor a „csőben” ez kapna elsőbbséget.

Az ügy kapcsán az MVM részéről lapunknak annyit írtak: az MVM Partner Zrt. a felszabadított gázmennyiséget a rendeletben meghatározott céllal értékesítette. A kitárolás a lehető legnagyobb ütemben folyik; a többi adat bizalmas. Az E.ON részéről azt közölték: a rendeletet határidőre és pontosan betartják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.