Év végéig 8,5 milliárdot fordítanak a Start-munkaprogramokra
Papp Károly kifejtette: idén, az év második felében mintegy 8,5 milliárd forintot fordíthatnak a Start-munka mintaprogramjaira, amelyek legfajsúlyosabb elemének a kistérségi mintaprogram-sorozatot nevezte. Ennek keretében 26 kistérség 482 települése nyújtott be érvényes pályázatot a lebonyolításra, a Belügyminisztérium pedig 4,3 milliárd forintot biztosított a kistérségeknek.
A mintaprogramban hét terület közül választhatnak: mezőgazdasági munka - növénytermesztés, állattenyésztés -, mezőgazdasági földutak rendbetétele, belvízelvezető rendszerek kialakítása, karbantartása, patakmedrek rendbetétele, illegális hulladéklerakóhelyek megszüntetése, biomasszakazán-telepítési program helyhatóságok és önkormányzati intézmények részére, valamint állami és önkormányzati közutak rendbetétele - ismertette a helyettes államtitkár.
A mezőgazdasági programra kitérve Papp Károly elmondta: képzést is biztosítani kívánnak a közfoglalkoztatásban résztvevőknek, így egy évig növénytermesztést, egy évig pedig állattenyésztést tanulnak majd, a két év végeztével pedig segéd-mezőgazdászi tanúsítványt kapnak. Hozzátette, az agrárprogramot szociális célú tangazdasági keretek között akarják lebonyolítani, a közfoglalkoztatási törvény pedig lehetővé teszi azt, hogy ahol nem állnak rendelkezésre megfelelő földterületek, a Nemzeti Földalapból lehet földet igényelni. Cél az is, hogy a megtermelt javakat elsősorban a közétkeztetésben használják fel.
A biomasszakazán-telepítésről közölte: a 26 kistérség száz kiválasztott településén indul a program félmilliárd forintos összegben. A kormány és az Országos Roma Önkormányzat tavaszi keretmegállapodásának értelmében 1.100 roma származású ember bevonásával öt megyében már szeptember 1-jével belvízelvezetési mintaprogramot indítottak - idézte fel a helyettes államtitkár.
Tájékoztatása szerint már zajlanak az előkészítő munkálatok a 2012-es közfoglalkoztatásról, amelyre 132 milliárd forintot irányzott elő a költségvetési javaslat. A következő évben mind a 94 halmozottan hátrányos helyzetű kistérségben elindul a program.
Giró-Szász András kormányszóvivő a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kormány elsődleges célja a munkahelyteremtés, a foglalkoztatás bővítése, és mindez egy olyan szocializációs folyamatot indíthat be, amely olyan társadalmi csoportokban tud érvényesülni, amelyekben generációk óta "nagyon sajátosan értelmezett" a munkához való viszony. A közfoglalkoztatás egyben eszköz arra, hogy ezek az emberek visszatérhessenek, illetve beléphessenek a munka világába, és a munkaerőpiac világából kiszorultak értékteremtő munkát végezhessenek - mondta, hozzátéve, hogy az így biztosított fizetés magasabb a korábban kapott állami támogatásoknál. Fontosnak nevezte továbbá, hogy a Start-munkaprogramok mindenhol elérhetőek legyenek az országban.