Üzent a Moody's a magyar kormánynak
Három fokozattal alacsonyabb, A2-es minősítést adott az olasz államadósságra a Moody's, amely az eurózónán belüli bizonytalanságokkal magyarázta a döntést. A hitelminősítő intézet közvetve üzent a magyar kormánynak is, hiszen a devizahitelek rögzített árfolyamon lehetővé tett végtörlesztése miatt hét magyar kereskedelmi bankot helyezett megfigyelési listára, azaz előrevetíti leminősítésüket a pénzügyi erejük gyengülése miatt.
Nem érte váratlanul az olasz kormányt a Moody's kedden késő este közzétett közleménye, hogy három fokozattal lejjebb veszi az olasz államadósság besorolását, amely így A2 lett. Silvio Berlusconi kormányfő azt nyilatkozta, várta ezt a döntést, de a kormány nemrég bejelentett 54 milliárd eurós megszorító csomagja nyomán a költségvetés egyenlege egyensúlyba kerül 2013-ra.
A Moody's viszont úgy látja, hogy egyre nagyobb kockázatok övezik az eurózóna tagországaiban az államadósság finanszírozását. Ehhez társul, hogy az olasz gazdaság strukturális, versenyképességi problémákkal küzd, növekedési kilátásai egyáltalán nem kedvezőek, miközben a világgazdasági helyzet is aggasztó. Kérdéses, hogy az olasz kormány képes-e lesz megvalósítani a kitűzött célokat a gazdasági és belpolitikai bizonytalanságok között.A hír nyomán az ázsiai piacok lefelé ereszkedtek keddre virradóra és az euró jegyzése is gyengült.
Annak ellenére, hogy az amerikai tőzsdeindexek – magyar idő szerint kedden késő este – a kereskedés utolsó órájában a nagy esést nagy emelkedéssé formálták, miután Olli Rehn uniós pénzügyi biztos úgy nyilatkozott, hogy mind több tagország ért egyet azzal, hogy az európai bankokat fel kell tőkésíteni. Mondta mindezt alig két héttel azután, hogy Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra figyelmeztette az EU tagállamait, hogy bankjaiknak tőkére lesz szükségük. Lagarde szavait nagy felháborodással fogadták. Rövid idő alatt mégis megváltozott a vélemény.
A Moody's egy másik elemzésében, amelyet keddre virradóra publikált, azt írta, hogy az eurózónában csak a legjobb minősítésű országoknak nem kell tartaniuk a besorolás rontásától, mert megrendült a piaci bizalom a térségben, ami súlyos következményekkel is járhat. A valutaövezet kormányai a pénzügyi stabilitást úgy próbálják megőrizni, hogy közben nem kívánják támogatni a gyengébb tagországokat. De választaniuk kell, hogy emelik-e a kölcsönös segítség szintjét vagy csődhelyzetekkel kerülnek szembe. A hitelminősítő szerint az előző eshetőségre esik majd a választás, de ehhez idő kell, s az intézményi rendszer is akadályokat gördít a megoldás elé.
Ebben a borús hangulatban a Moody's hét magyar bankot is megfigyelési listára tett, mert úgy véli, hogy pénzügyi erejüket kikezdheti a magyar kormány döntése a devizahitelek rögzített, a jelenleginél alacsonyabb árfolyamon lehetővé tett végtörlesztése. A leminősítésre kiszemelt hét bank: OTP Bank, OTP Jelzálobank, K&H Bank, FHB Jelzálogbank, Erste Bank és MKB Bank.