Dunaferr: négynapos munkahét helyett létszámleépítés
Mucsi Zoltán, a vasmű reprezentatív érdekvédelmi szervezetének, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetségnek az elnöke kérdésünkre elmondta, a dolgozók azért nem járultak hozzá a 32 órás munkahét bevezetéséhez, mert ez húsz százalékos jövedelemcsökkenéssel járt volna, ami a tavaly decemberi megszorításokkal együtt összességében elviselhetetlen terhet rótt volna az alkalmazottakra.
Valerij Naumenko, az ukrán tulajdonban lévő Dunaferr vezérigazgatója egy hónappal ezelőtt kérdésünkre azt mondta, a decemberben elindított első válságkezelési terv - amely már önmagában is jelentős kiadáscsökkentést, a beruházások visszafogását és a szociális juttatások ideiglenes megvonását jelentette -, nem bizonyult elegendőnek, így az acélipari válság elhúzódása miatt további érdemi költségcsökkentésre van szükség a 8000 főt foglalkoztató cég működőképességének fenntartására.
Valerij Naumenko egyelőre nem kívánt részleteket elárulni arról, hogy a négynapos munkahét április elsejére tervezett bevezetésének elmaradása miatt milyen lépések következhetnek, csupán annyit közölt, hogy a válság hatékony kezelése érdekében új forgatókönyvet kell készíteni. Információink szerint egyébként ennek legfőbb eleme egy több száz dolgozót érintő létszámleépítés lenne.
Mucsi Zoltántól megtudtuk, a jövő héten ülnek ismét tárgyalóasztalhoz a cég vezetőivel, az új költségcsökkentő elképzelésekről azonban egyelőre nincsenek hivatalos információik. A szakszervezeti vezető szerint ugyanakkor annyi már kiszivárgott, hogy a menedzsment a nyugdíjkorhatárhoz közel álló alkalmazottakat szeretné korkedvezményes vagy előrehozott nyugdíjba küldeni, ami a Mucsi becslése szerint 300-400 ember leépítését jelentené.