Drágult az ipar

Az ipari termelői árak tavaly novemberben az előző havihoz képest 1,5, az egy évvel korábbihoz mérten 8,2 százalékkal nőttek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az energiaárak például 14 százalékkal emelkedtek.

Az ipari termelői árak tavaly novemberben az előző havihoz képest 1,5, az egy évvel korábbihoz mérten 8,2 százalékkal nőttek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Míg 2010 első tizenegy hónapjában az ipar átlagában a termelői árak 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőttit.

Az KSH adatai szerint az ipar belföldi értékesítési árai 2010 novemberében az előző havihoz viszonyítva 1,2, a 2009. novemberivel összehasonlítva 10,8 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a 2010. októberinél 1,7, a 2009. novemberinél 5,7 százalékkal magasabbak voltak tavaly novemberben.

A 11. hónapban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónapinál 1,2, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban 0,8 százalékkal voltak magasabbak. Jelentősebb, 2,8 százalékos áremelkedés volt a vegyi anyag, termék gyártásában, míg a járműgyártásban 1,7, a villamos berendezés gyártásában pedig 1,4 százalékkal emelkedtek az árak.

Csökkentek az árak - 0,3 és 0,7 százalék közötti mértékben - a kohászat, fémfeldolgozás, a textil- és bőripar, illetve a gyógyszergyártás területén - olvasható a közleményben.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai novemberben 1,6 százalékkal magasabbak voltak; a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai az előző havi szinten maradtak. A kis súlyú bányászat árai 0,4 százalékkal lettek alacsonyabbak.

Éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 7,7 százalékos áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben - 20,4 százalékkal - a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban nőttek az árak, de 19,2 százalékkal emelkedtek az árak a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint 12,7 százalékkal a kohászat, fémfeldolgozásban.

Kisebb áremelkedés történt az élelmiszer-ipari (5,3 százalék), a villamos berendezés (4,9 százalék), és az egyéb feldolgozóipari termékek (3,6 százalék) gyártásában. 2009 novemberéhez viszonyítva csökkentek az árak a textil- és bőriparban (3,3 százalék), illetve a gyógyszer- és a járműgyártásban (mindkettőben 0,7 százalékkal). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,9 és 1,5 százalék között alakult.

A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 14,2, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, míg a bányászat árai 0,6 százalékkal nőttek.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 novemberében az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 1,5, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 1 százalékos árnövekedést regisztráltak.

A beruházási javak és a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,6 százalékkal emelkedtek. 2009 azonos hónapjához képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 13,9, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,9 százalékkal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 2,1 százalékkal magasabb árakat mért a KSH.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010 novemberében 1,7, 2009. novemberhez viszonyítva 5,7 százalékkal emelkedtek. A forint egy hónap alatt az euróhoz mérten 0,5, az amerikai dollárhoz képest 2,2 százalékkal gyengült; a 2009 novemberében jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 1,7, a dollárhoz viszonyítva 11,2 százalékot veszített értékéből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.