Draghi, az eurózóna megmentője
– Az Európai Központi Bank (EKB) az én irányításom alatt minden tőle telhetőt megtesz az euró védelmében, és higgyék el nekem, ez elegendő is lesz – szögezte le Mario Draghi elnök egy londoni konferencián. Biztató szavaira lendületet kaptak a tőzsdeindexek, az 1,22-es szintig erősödött az euró a dollárhoz képest, s még a forint is profitált az olasz bankvezér kijelentéséből. Egy euróért reggelhez képest négy forinttal kellett délután kevesebbet adni, a kurzus a 284-es szintet közelíti.
Draghi megnyugtató szavai a legjobbkor jöttek, a piacokon ugyanis arról kezdtek el spekulálni, hogy az EKB-nak milyen új eszközöket kell majd bevetnie ahhoz, hogy a piaci finanszírozástól lassan búcsúzni kényszerülő Olaszországot és Spanyolországot megvédje, és a régiót sújtó gazdasági visszaesés megállítására is hathatós választ adjon. Az EKB vezetőinek jövő heti ülésén ezek a témák is terítéken lesznek.
Elemzők szerint Draghi felújíthatja az EKB kötvényvásárlási programját, az úgynevezett kötvénypiaci programot (SMP), amely létezik ugyan, de hónapok óta nem mutat semmilyen aktivitást. Ken Wattret, a BNP Paribas elemzője a Reutersnek elmondta, hogy a hibernált program felmelegítése segíthet az bajba jutott perifériás országokon, s már a szavak is megtették hatásukat, ugyanis a tízéves lejáratú spanyol államkötvények hozama pillanatok alatt 7,2 százalékról 6,8 százalékra zuhant, azaz ismét alatta van az államadósság finanszírozhatósága szempontjából határvonalnak számító 7 százaléknak.
De nem mindenkit ragadott el a lelkesedés: Michael Saunders, a Citigroup európai főközgazdásza szerint ugyanaz a Draghi lebegtette meg most a kötvényvásárlási programot, aki korábban leállíttatta és még július 5-én is azt hangoztatta, hogy az EKB nem vesz részt a perifériás országok államkötvényeinek tömeges felvásárlásában. Meg kell várni, hogy Draghi részletesen is kifejtse a véleményét, utalásokra nem érdemes alapozni Saunders szerint.
A Citigroup elemzőinek óvatossága annak fényében indokolt is, hogy pár órával ezelőtt kiadott véleményükben az eddigi 50-75 százalékosról 90 százalékosra emelték annak az esélyét, hogy fokozódó pénzügyi gondjai miatt Görögország a következő 12-18 hónapon belül kilép az euróövezetből.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke délután Athénban tárgyal Antonisz Szamarasz görög kormányfővel arról, hogy a 130 milliárd eurós EU-IMF-EKB segélyprogram folytatódjon-e, vagy hagyják az országot csődbe menni.