Drágállják a pénztárgépeket a kereskedők
Nincs érdemi árverseny a nemrég engedélyezett három, NAV-val kommunikálni képes online-pénztárgép forgalmazói között - állapítja meg az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleménye.
Az OKSZ információi szerint mind a három gép egyaránt 170 ezer forintba kerül. Csupán néhány ezer forintos eltérés van az egyes típusok között. Még akkor is, ha korábban a kereskedők arra számítottak: a gépek ára 130-150 ezer forint között lesz. De nemcsak az árcédulákon szereplő összeg hasonlít feltűnően, a gyártó is ugyanaz: mind a három, Magyarországon eddig engedélyezett gép a lengyel Novitus gyárából került ki.
Mint ismeretes a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) nemrégiben három pénztárgépet engedélyezett: a székesfehérvári Laurel LCR Classic Sento M, a hódmezővásárhelyi Micra-Metripond Kft. Micra Sento M és a Montel Informatika Kft. Sento H típusú gépét.
Az MKEH tájékoztatása szerint ugyanakkor további gyártók-fejlesztők is várnak az engedélyükre az MKEH-nál.
Az OKSZ jelenleg azt tanácsolja a kereskedőknek, hogy várjanak néhány hetet a pénztárgépek megrendelésével, mivel a később piacra lépő gyártók az árverseny miatt jóval olcsóbb pénztárgépet is tudnak kínálni a kiskereskedőknek - véli az OKSZ. "Drága gépet nem kötelező megvenni" - fogalmaz az OKSZ.
Az engedéllyel rendelkező itteni forgalmazók most gyűjtik be a kereskedői igényeket a gyártás beindításához. Van olyan forgalmazó, akinek 60 ezer forintnyi előleget kell fizetni, és van olyan, aki mindössze egy regisztrációra kéri a partnereit.
A napokban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy az e-journallal nem rendelkező, kisgépeket használó kiskereskedők a korábbi júliusi határidő helyett szeptember elsejéig még büntetlenül használhatják a hagyományos pénztárgépeiket.
De szeptember elseje után sem kell, hogy ott álljon a kereskedő pultján az új gép - derült ki Varga Mihály szavaiból. Elég lesz, ha a kereskedő a NAV ellenőreinek felmutatja, hogy szeptember elsejéig megrendelte a gépét a pénztárgép-kereskedőtől. Piaci vélekedések szerint ugyanis az fizikai képtelenség, hogy szeptemberig a gyártók - pontosabban egyelőre az egyetlen ismert lengyel Novitus - le tudja gyártani a teljes kapacitást, és a berendezéseket határidőre üzembe is lehetne helyezni.
A szakmai vélemények szerint legfeljebb az év végére valósulhat meg, a becslések szerint 250 ezer hazai kassza lecserélése és a NAV-val közös online platformra történő bekötése.
Varga Mihály azt is leszögezte, hogy a gyártók néhány százmilliós támogatást kapnak a gyors gyártáshoz. És hozzátette: elvárják a gyártóktól, hogy az MFB által folyósított kedvezményes hitel ellenértékeként olyan alacsonyan tartsák a pénztárgépek árát, amennyire csak lehet.
A kereskedők számára adandó támogatás mértéke ugyanakkor nem változik, ami annyit jelent, hogy minden, évente 500 millió forintnál kisebb forgalmú kereskedő legfeljebb öt gép után, gépenként hozzávetőlegesen 50 ezer forintnyi, nem visszatérítendő támogatást kap. Az OKSZ számítása szerint a pénztárgépcsere még így is 30 milliárd forint extraterhet jelent majd az ágazatnak, ami egyébként megfelel a 2010-ben bevezetett ágazati krízisadó összegével. Az OKSZ úgy tartja: ebben a helyzetben kulcsfontosságú, hogy minél gazdaságosabb háttere legyen a pénztárgépek gyártásának.
Varga Mihály korábban lapunk kérdésére leszögezte: nem számítanak arra, hogy a néhány szereplős piacon árkartell alakulhat ki. Szerinte a pénztárgép-forgalmazók érdeke, hogy minél több gépet adjanak el, nekik ugyanis a későbbi szervizelésből is jókora bevételeik lesznek. De figyelmeztetett: egy esetleges kartell elhárítására együttműködnek az erre feljogosított szakhatóságokkal.