Ha nem annyi, akkor is 190 forint lesz a svájci frank: kacsa devizahiteleseknek?

Megállapodott a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Bankszövetség a devizahitelesek megmentését szolgáló csomag főbb pontjairól a múlt héten - írja egy a birtokába jutott jegyzőkönyvre hivatkozva az mfor.hul. A szakminisztérium szerint az egész kacsa.

Az mfor.hu a megállapodás öt főbb pontját is ismerteti. E szerint az első pont a lakáshitelezéssel kapcsolatos árverezési moratórium feloldása július 1.-vel - feltétel, hogy a bankok negyedévenként a lejárt hitelek maximum 5 százalékánál kezdeményezik a piaci megoldást.

A második pont szerint a jelzáloghitellel rendelkező, rendben törlesztő ügyfelek számára lehetőség nyílik az árfolyamkockázat mérséklésére. Az ügyfél kezdeményezheti bankjánál, hogy a svájci frankonként 190 forint árfolyam feletti hitelrészére forint hitelszámla nyíljon BUBOR kamattal. Ezt a hitelezést az állam 3,5 évre 100 százalékos garanciával támogatja, majd ezt követően az állami garancia 25 százalékra csökken.

A harmadik pont a tartósan nem fizető jelzáloghitel adósok egy szűk körére vonatkozik, például azokra, akiknek a hitele maximum 15 millió forint volumenű, és munkanélkülivé váltak az elmúlt 3 évben. Számukra speciális megoldást kínálnak. Az ügyfél és a bank egyaránt kezdeményezheti a helyi önkormányzatnál az adott ingatlan önkormányzat általi megvásárlását, 35 százalékos áron. Ezen esetben a döntést az önkormányzat hozza meg.

A negyedik pont szerint a kis- és középvállalkozások (évi árbevétel max. HUF..... md; illetve max..... alkalmazott) hitelezésének ösztönzése érdekében ezen hitelállomány január 1.-hez mért növekmény volumene leírható a speciális bankadó adóalapjából.

A jegyzőkönyv ötödik pontjából pedig az mfor.hu szerint kiderül: 2013. január 1.-i hatállyal a speciális bankadó mértéke csökken 35 százalékkal a 2013-as évre vonatkozóan; és további 35 százalékkal a 2014-es évre vonatkozóan. Mindezek alapján a bankadó tavalyi 180 milliárdos összege első körben 117, majd 76,05 milliárdra csökken.

A jegyzőkönyvön Patai Mihály és Matolcsy György aláírása szerepel, a végleges dátum azonban még nincs rajta, a dátumozás csak ennyi: "Budapest, 2011. V. ...". Ezek alapján valamikor májusban várható a csomag hivatalos bejelentése és a dokumentum ünnepélyes aláírása.

Összegzés: nincs nagy meglepetés

A fenti intézkedések nagy része nem tartalmaz igazán komoly meglepetést, hiszen az intézkedések már korábban kiszivárogtak, illetve a kormány is megerősített néhány tervet. Újdonság, hogy kiderült a bankok számára előírt értékesítési kvóta mértéke. Emellett meglepetés, hogy továbbra sincs szó Nemzeti Eszközkezelőről, helyette azt az önkormányzati megoldást erőlteti a kormány, amivel már tavaly a Bajnai-kabinet is próbálkozott. Akkor az húzta keresztül a számításokat, hogy az önkormányzatoknak nem volt pluszforrásuk a bedőlt ingatlanok megvásárlására, ezért csak minimális számban alkalmazták a felkínált megoldást. Emellett a dokumentum újdonsága, hogy egyértelmű dátumok szerepelnek benne a bankadó kivezetését illetően.

Cáfol a minisztérium

A Nemzetgazdasági Minisztérium cáfolja a hírt, miszerint kiszivárgott volna a Bankszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) megállapodás-tervezete, amiben tisztáznák a devizahitelesek megmentésére készített terv részleteit és megállapodnának a bankadó csökkentésének mértékéről - írja a pénzcentrum.hu. A tárca közlése szerint nem született megállapodás a Bankszövetséggel. Az értesülések így minden alapot nélkülöznek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.