Devizahitelek: itt az armageddon?
Egy évvel ezelőtt még 173 (két éve ilyenkor 142) forint volt egy frank, azaz 43 forinttal – 25 százalékkal kérnek most többet érte. Ennek megfelelően a frankhitelesek törlesztőrészlete is ilyen ütemben emelkedett.
Szántó András, az Equilor devizaüzletág-vezetője érdeklődésünkre elmondta: a mostani rekorderős frank akkor okozna komoly gondokat, ha tartósan berendezkedne ezen a szinten. A frank alapon felvett hitelek lavina szerű bedőlését meg kell akadályozni, mivel az nemcsak a lakosságot, de a bankrendszert is megingathatja, jelentős céltartalékolási kötelezettséget róva a hitelintézetekre.
Király Júlia jegybank-alelnök a Reutersnek ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy magyar bankrendszerben mintegy 40-50 milliárd forintos pótlólagos tőkeszükséglet merülhet fel a bedőlő devizahitelek tőkehelyzetet rontó hatása miatt – amennyiben a mostani szinten marad a frank. Az alelnök utalt arra, hogy a bankrendszer stressztűrő képessége megfelelő.
Szántó András szerint a baljós forgatókönyv az asztalfiókban marad, mert a mind a svájci jegybanknak, mind az Európai Központi Banknak érdeke, hogy ne engedje tovább erősödni az alpesi devizát. A szakember lehetségesnek tartja, hogy összehangoltan lépnek fel ennek érdekében, igaz egyelőre intervencióra utaló jelek nem rajzolódnak ki az árfolyamgörbén. Szerinte a franknál a 220 forint, az eurónál a 290 forint az az ingerküszöb, ahol már mindenképpen lépniük kell jegybankoknak, hogy csillapítsák a kedélyeket.
Ezúttal nem a forintra kihegyezett jelenségről van szó, a régió valamennyi devizája - a cseh koronát leszámítva – gyengült. Különösen a román lej lejtmenete látványos, azaz tartós kételyek fogalmazódtak meg a befektetők részéről annak kapcsán, hogy a 19-ről 24 százalékra történt áfaemelés kiválthatja-e az alkotmánybíróság által pénteken törvénybe ütközőnek ítélt költségvetési megszorításokat. Szántó András mindenesetre úgy látja, átmeneti jelenségről van szó és a piac egy Romániából érkező kedvező hírre vár, hogy megindulhasson a korrekció.
Megjegyezte: a svájci frankban történt eladósodás nem egyedül Magyarországra jellemző, s a helvét fizetőeszköz erősödésében - a nemzetközi kockázati étvágy csökkenése mellett – az is szerepet játszik, hogy a nemzeti valutában folyósított hitel törlesztőrészleteit most frankban kell visszaadni, s ez keresletnövelő-árfolyamerősítő hatást fejt ki.
A zavaros időkben biztos menedéknek számító alpesi deviza egyébként a vezető világvalutákhoz képest is erősödni tudott, a frank/euró árfolyam a pénteki 1,350-ös rekordot átadta a múltnak, 1,325 környékén váltották tegnap a frankot.