Devizahitelek: a kormány nem akar rétestésztát
A kormány egyáltalán nem rohan azzal, hogy megoldást találjon a devizaalapú lakáscélú jelzáloghitelek kérdésére, ugyanakkor azt sem akarja, hogy ez hosszú történet legyen, ezért a lehető legkorábbi időpontban szeretnék lezárni a kérdést – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Hangoztatta: a devizahitel tulajdonosok a csomag alkalmazásával nem járhatnak jobban, mint a forinthitel tulajdonosok.
Az a szándék – fejtette ki – ez a termék, mint termék kerüljön ki a palettáról. Ez nem jelenti azt a jövőben, hogy devizahitelt nem lehet adni például autóvásárlásra, de a lakás, a saját otthon egy más kategória. Autó nélkül nehezen, de boldogulni lehet, lakás, saját otthon elvesztése után sokkal nehezebb talpon maradni – jegyezte meg. Ehhez kapcsolódóan azonnal meg is jegyezte, hogy csak és kizárólag a lakáscélú hiteltulajdonosok megsegítéséről lesz szó.
Kitért azon kérdés elől a miniszter, hogy milyen elemei lesznek a csomagnak. Erről még nem tudok érdemit mondani - fogalmazott. A kormány a jogi és a pénzügyi modelleket, megoldásokat vette számba. Azért kell a kettőt elválasztani egymástól, mert az egy dolog, hogy mire ad lehetőséget a magyar alkotmány és jogrendszer, további dolog, hogy ebből milyen pénzügyi modellt tudnak levezetni.
Szavai szerint a magyar kormánynak korlátozottak a lehetőségei, ugyanis az nagy eredmény, hogy kilenc év után kikerültünk a túlzott deficit eljárás alól, és ha az államnak is szerepet kell vállalnia a devizahitelesek megsegítésében, akkor ezt csak megszabott keretek között tudjuk megtenni, mert nem mehet a hiány mértéke 3 százalék fölé. Ugyanakkor "senki sem akarja a magyar bankrendszert tönkretenni" és "az senkinek sem érdeke, hogy ennek a rendszernek a stabilitása meginogjon, vagy megboruljon" egy túlzott tehertétel miatt. Ezért kell a Bankszövetséggel tárgyalni, mi fér bele abba a mozgástérbe, amivel ők rendelkeznek. Túlzónak tartja azonban azokat a sajtójelzéseket, miszerint a program eredményeként több mint 3 milliárd eurónyi azonnali veszteség jelentkezne a bankok mérlegében.
A miniszter kizártnak nevezte, hogy a tranzakciós illeték még idén módosuljon, közben pedig meglepődne, ha idén nem csökkenne az államadósság tavaly év végéhez képest. „Nyugodt szívvel merem mondani, hogy a 2013-as hiány tartható, a tartalékok megfelelő szinten rendelkezésre állnak. A májusi és a júniusi büdzsékorrekciók segítik a költségvetés stabilitását. Persze mindig vannak kockázatok, de ezek között vannak pozitív, kiadáscsökkentő folyamatok is szerencsére.”
Az online pénztárgépek és az elektronikus útdíj bevezetése kapcsán problémák kapcsán Varga Mihány kifejtette: előbbi esetében szerinte sikeres lesz a pénztárgépek bekötése, csak annyi történt, hogy később tudnak elindulni. Az útdíjjal kapcsolatban pedig azt tapasztalták, hogy rendben jönnek a bevételek az e-útdíjból. Az első három hét adatai alapján mintegy 15 milliárd forint folyt be a költségvetésbe. Idén 75 milliárd forintot várunk ebből és ez továbbra is reális.