Darabokra eshet a Merckle-birodalom

Adolf Merckle hétfői öngyilkosságával igazi vezéregyéniség nélkül maradt Merckle dinasztia vállalatbirodalma. A Volkswagen részvényeivel spekuláló és azon mintegy félmilliárd eurós veszteséget elszenvedő milliárdos cégei végzetesen eladósodtak, a konszern feldarabolása és a családi ezüst kiárusítása csak idő kérdése.

Az ötödik leggazdagabb németként számontartott Adolf Merckle öngyilkosságával a pénzügyi-gazdasági válság első, valóban nagynevű áldozatát szedte. Merckle tavaly hatalmas veszteségeket szenvedett, többek szerint a puritánságáról, és a konzervatív befektetési taktikájáról ismert üzletembert éppen a mohósága miatt büntette meg a sors.

A Volkswagen részvények esésére spekulált nagy összegekkel, ám ezúttal rossz lóra tett, mert a wolfsburgi autógyártó az egyike volt azon kevés cégnek, amelyeknek nőtt az árfolyamuk a frankfurti tőzsdén. A VW esetében az emelkedést a Porsche felvásárlási ajánlata váltotta ki. (A két legendás német család között konfliktus is kialakult emiatt.) Az elbukott, becslések szerint több mint 400 milllió euróra tehető összeget azonban Mercklének előbb-utóbb törlesztenie kellett. Ehhez néhány vállalkozásától meg kellett volna válnia, ráadásul a gazdasági válság miatt meglehetősen nyomott áron, vagy egy áthidaló kölcsön reményében teljesen a bankok irányítása alá helyeznie cégeit: magyarul átadnia az irányítást.

Adolf Merckle a dolgozói iránt mindig is felelősséggel viseltetett, s rettenetesen szégyellte, hogy átgondolatlan pénzügyi manővereivel őket is nehéz, sőt sokukat kilátástalan helyzetbe sodorta. Ez a lelki teher a tehetetlenség érzésével párosulva vezette Mercklét a birtokához közel fekvő vasúti sínekhez, amelyekre hétfőn este lefeküdt és várta az expresszen érkező halált.

Öngyilkosságával persze a problémák nem oldódtak meg, azzal feleségének és négy gyermekének kell mostantól megbirkóznia. A családi gyász közepette tárgyalniuk fell a hitelező bankokkal áthidaló kölcsönök felvételéről, miközben erőt kell demonstrálniuk a részvényesek felé, megelőzendő például azt, hogy a halálhír bejelentését követő 12,5 százalékos árfolyamzuhanáshoz hasonló ne következhessen be a HeidelbergCementnél.

Nos, úgy látszik mindkét akadályt sikerrel vették. A Reuters megerősített értesülései szerint egy bankkonzorcium már meg is egyezett a családdal egy 400 millió eurós áthídaló kölcsön nyújtásáról, míg a HeidelbergCement árfolyama 5,2 százalékkal emelkedett az arra, hogy a családnak mégsem kell részesedést eladnia sem a Ratiopharmból, sem a cementgyártóból. Egyelőre, hiszen a brit cementipari versenytárs, a Hanson tavaly májusban történt 14 milliárd dolláros felvásárlása miatt Merckléék vészesen eladósodtak. Igaz akkor még nem számíthattak arra, hogy az építőipar válsága ennyire súlyos lesz.

A HeidelbergCement adósságállománya jelenleg 11 milliárd dollárra rúg, s ebből az idén 5 milliárdot meg kell újítania. Iparági elemzők szerint az építőipari óriás feldarabolása ezt tekintve már nem is kérdés többé. A Bloomberg szerint ugyanis ahhoz, hogy a családi vállalkozás befolyása ne csökkenjen a 120 céget számláló csoportban, 6,7 milliárd dollárra lenne szükségük - azonnal. Ennyit pedig megfelelő garanciák nélkül a pénzügyi válság kellős közepén nincs az a bank, amelyik megadna.

A birodalom alapkövét Adolf Merckle cseh származású nagyapja tette le egy gyógyszernagykereskedelmi cég létrehozásával, amit unokája Németország legnagyobb ilyen profilú vállalatává fejlesztett. A Phoenix Pharmahandel éves forgalma a Forbes adatai szerint 21,6 milliárd euró volt 2007-ben. A kiváló üzleti érzékkel megáldott Adolf Merckle szisztematikusan építette fel cégbirodalmát, s a leggazdagabbak listáján 2007-ben a 44. helyre jött fel, 12,8 milliárd dollárral. Innen zuhant vissza tavaly a 94. helyre, mert vagyona 9,2 milliárd dollárra zsugorodott.

A médiát kerülő Merckle Baden-Württemberg tartományban élt, végzettsége szerint ügyvéd volt, továbbá a síelés és a hegymászás megszállottja. Az üzleti életben a rá jellemző konzervativizmust tavaly rejtélyes okból feladó Merckle a magánéletben meggyőződéses keresztény volt, s hitét dolgozói körében is terjesztette. A Ratiopharm dolgozói például lelki gondjaikat a cég főállású papjával oszthatják meg, s minden évben új, bibliai történeteket feldolgozó könyvet kapnak ajándékba. Baden-Württemberg tartomány legismertebb dinasztiája a munkatársakkal is nagylelkűen bánt: náluk például a szülő a gyermek hat éves koráig maradhatott otthon a cég támogatásával.

Adolf Merckle példás családi életet élt, négy gyermeke közül ketten „a cégnél" dolgoznak: Ludwig a WEM befektetési társaság igazgatója, míg Philipp a Ratiopharm vezérigazgatója volt három éven át, most pedig a tanácsadó testület tagja. Tobias egy fiatalkorú bűnözők társadalmi beilleszkedését segítő intézetet vezet, egyedül lánya, Jutta sorsáról nem szólnak a híradások.

 

A Merckle-birodalom ékkövei

A birodalom 120 vállalata százezer embernek ad munkát és éves összforgalma eléri a 30 milliárd eurót.

- HeidelbergCement. A Magyarországon is jelen lévő, többek között a váci gyárat üzemeltető cementipari óriás 68 ezer főnek ad munkát, és évente 11 milliárd eurós forgalmat bonyolít le. A piacvezető német cementgyártóban Adolf Merckle befektetési vállalatain - VEM és Spohn Cement - keresztül 79 százalékos részesedéssel bírt, míg felesége, Ruth 6,9 százalékot birtokol a Schwenk GmbH révén.

- Phoenix Pharmahandel. A legnagyobb német, egyben a Celesio mögött a második számú európai gyógyszer-nagykereskedelmi vállalat 22 ezres létszámmal és 21,6 milliárd eurós éves forgalommal.

- Ratiopharm. Németország piacvezető, egyben a világ negyedik legnagyobb generikus, azaz „utángyártott" gyógyszereket előállító vállalata. Foglalkoztatottjainak száma 5400, éves bevétele 1,8 milliárd euró körül alakul. A cég az utolsó részvényig a Merckle család tulajdonában áll.

- VEM Csoport. Merckle 1997-ben vásárolta meg a három egységből álló csoportot, amelynek tagjai zömmel elektromotorokat gyártanak. A csoporthoz tartozik a legrégebbi német öntödei társaság, a Keulahuette. Összesen 1520 főt foglalkoztatnak, forgalmuk 280 millió euró.

- Kaessbohrer. A sípályákat karbantartó járműveket (köznyelven ratrak) gyártó cég 89 százalékban a Merckle családé. A 2006/07-es pénzügyi évben alkalmazottainak szám a 455, bevétele 183,4 millió euró volt.

- Zollern GmbH & Co. A hajtóműveket, öntödei berendezéseket és alkatrészeket gyártó vállalatban is van részesedésük Mercklééknek. A most zárult pénzügyi évben az összbevétel sorban 530 millió euró, a foglalkoztatottaknál 3 ezer fő szerepel.

- Württembergische Leinenindustrie. A német textilipari alapanyaggyártó a múlt hónapban a csőd szélére került, miután alaptőkéjének felét elvitte a pénzügyi válság. Jövőjéről rendkívüli közgyűlés dönt. Merckle ezen kívül számos tradicionális német manufaktúrában volt tulajdonos, így cukorgyárakban, és kisebb ruhagyárakban.

Forrás: Reuters

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.