Eladják a Hollóházi márkanevet?
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. hétfői közgyűlésének döntése nyomán tegnap a többségében állami tulajdonú Hollóházi Porcelán Manufaktúra (HP) Zrt. egyfordulós, nyilvános pályázaton eladásra hirdette meg a társaság készleteit, vagyontárgyait, termelő eszközeit, valamint a márkanevet. Ezzel egyidőben elindult egy új cég bejegyzése, amely - amennyiben elindul és nyer a pályázaton - gyakorlatilag átveszi a végelszámolásra szánt porcelángyár tevékenységét.
Száraz Gábor az MNV Zrt. szóvivője tudósítónknak elmondta: folyamatban van egy százszázalékos állami tulajdonú cég, a Hollóházi Finomkerámia és Porcelán Kft. bejegyzése. Azt azonban nem árulta el, hogy vajon az új társaság indul-e a pályázaton, mert - mint hozzátette - ennek közzététele nem lenne szabályos. Szintén érdeklődésünkre a szóvivő kifejtette: az eladásból remélt pénzből kifizetik a HP Zrt. adósságait (amely meg nem erősített információink szerint 600 millió forint körül van), ezt követően végelszámolással megszűntethetik a vállalatot. Mindezeken túl a majdani vevőt szerződés kötelezi arra, hogy a gyártó tevékenységet legalább öt éven keresztül Hollóházán folytassa tovább. Mint megtudtuk, ha a gyártás állami kézben marad, ez az idő több lesz a kikötött időszaknál.
Nem hivatalos információink szerint a látszólag két, egymástól független folyamat, vagyis a HP Zrt. vagyonának eladása, valamint az új kft. alapítása nagyon is összefügg. A kormányzat célja ugyanis - mint egy korábbi cikkünkben már közöltük -, hogy megmentse a Hollóházi márkanevet, valamint a munkahelyeket. A porcelángyár 210 jelenlegi dolgozójával a legjelentősebb foglalkoztató a zempléni Hegyközben, ahol kiemelkedően magas a munkanélküliség. A pályázat ugyan nyilvános, vagyis bárki tehet ajánlatot a meghirdetett vagyontárgyakra.
A kiírás szerint a HP Zrt. a késztermékekért legalább 350 millió, a tárgyi eszközökért és egyéb javakért - beleértve a márkanévhez fűződő jogokat is - minimálisan 400 millió forintot vár áfa nélkül. Szakértők szerint a porcelán iránti rohamosan csökkenő kereslet miatt nem valószínű, hogy lesz külső pályázó, vagyis ha a bejegyzésre váró állami cég ajánlatot tesz a vagyontárgyakra, borítékolható a győzelem. Úgy tudjuk, a vagyonkezelő 850 millió forintot szán az akció végrehajtására, így a vételár kifizetése után százmillió forint maradna az új cég beindítására.
Hogy ez az összeg elegendő-e erre a célra, arról az általunk megkérdezett - nevük elhallgatását kérő - szakértők eltérően nyilatkoztak. Egyikük szerint gyakorlatilag a kezdeti költségek, valamint a vállalatirányítási rendszer kialakítása felemésztik a pénzt, forgótőkére már nem jut forrás. Másikuk viszont úgy vélekedett: megfelelő gazdálkodással százmillió elégséges lehet az új cég elindítására. A tudomásunkra jutott forgatókönyv szerint az új kft. a 210 dolgozóból körülbelül 160-at venne át.
A HP Zrt. a gazdasági világválság miatt nagyon nehéz időszakot él át. Pálfi József a cég vezérigazgatója tudósítónknak azt mondta: a porcelán eladásból származó bevételük néhány évvel ezelőtt még 1,1 milliárd forint volt, idén viszont már csak 650 millióval számolnak. Az értékesítési problémák miatt financiális nehézségek alakultak ki a 2006-ban még nyereséges, 2007-et pedig nullszaldóval záró Hollóházán.
A vezérigazgató tájékoztatása szerint gondot jelent a bérek kifizetése és vannak szállítói tartozásaik is. A gyár jelenlegi működését feszítő problémák megoldása rendkívül sürgőssé vált. Ezért volt fontos a gyár életében az osztrák Gmundner Keramik Manufakturral létrejött kapcsolat, amelynek köszönhetően idén februárban elindult a porcelánnál 30-40 százalékkal olcsóbban elkészíthető kőedény gyártás, ezek a termékek ráadásul keresettebbek is a piacon.
Az osztrák cég szándéknyilatkozatot írt alá arról, hogy 2011-ig termelésének felét Hollóházára helyezi át, ami idén százmillió, a következő esztendőkben pedig félmilliárd forint éves bevételt jelenthet a pályázaton nyertes cégnek. Ezen kívül az üzem önálló termékekkel is megjelenne a piacon. A dolgozók átképzése már elkezdődött.
Meg nem erősített információink szerint a MNV Zrt. kiszemeltje az új kft. igazgatói székébe Soós Győző, aki 1994 és 2006 között szocialista országgyűlési képviselő volt, jelenleg a sátoraljaújhelyi önkormányzat MSZP frakciójának tagja. Hogy a többségi tulajdonos a gyártást valószínűleg továbbvivő állami cég vezetésével miért nem az átalakulási folyamatot elindító és eddig levezénylő Pálfi Józsefet bízza meg, arról nem sikerült információt szereznünk.