Csúszik a lejtőn a forint, lassan 300 egy euró
Az euróval szemben 293 körül, a svájci frankkal szemben pedig 240-nél kezdi a negyedév utolsó napját a magyar fizetőeszköz. Az árfolyam alakulását jelentősen befolyásolják a délutáni órák, amikor is kiemelten fontos amerikai makroadatok sorozata jelenik meg, amelyek érdemben befolyásolhatják a péntek délutáni kereskedést, nemcsak a deviza- hanem a részvénypiacokon is.
Az elemzők szerint gyengüléssel indulhat a kereskedés pénteken a Budapesti Értéktőzsdén is, hasonlóan az európai piacokhoz. Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője arra számít, hogy lefelé mozdul nyitásban a BÉT, miután az előző napi jó hangulat negatívra váltott.
A csütörtöki optimizmust főleg az táplálta, hogy a német parlament elfogadta az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jogkörének bővítését, így az közvetlenül is vásárolhat állampapírokat. Ezenkívül jó makrogazdasági adatok láttak napvilágot, elsősorban az Egyesült Államokban.
A tegnapi nap végére viszont már elolvadt az optimizmus, Amerikában a technológiai szektor mínuszban zárt, és péntek reggel a határidős indexek már gyengülést jeleztek előre. Fokozta a rossz hangulatot, hogy megjelent néhány vállalati profitfigyelmeztetés.
Varga Zoltán, a QUAESTOR Zrt. elemzője szerint is negatív hangulat valószínűsíthető, szerinte a vezető részvények közül továbbra is az OTP-re érdemes figyelni, a Mol és a gyógyszerpapírok mozgástere korlátozott lehet. A csütörtöki brüsszeli közlemény hatására erőteljes vételi nyomás alakult ki a Magyar Telekom piacán, de az 500-505 forintos szint igen erős ellenállást jelent a távközlési cég kurzusa esetében.
Az elemző szerint a forint gyengélkedhet, amíg 290 felett mozog az euró-forint kurzusa, nem lehet számítani érdemi forinterősödésre. A BUX 193,67 pontos, 1,24 százalékos emelkedéssel, 15.806,19 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 12,9 milliárd forint volt, a vezető részvények a gyengülő Richter kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.