Csúnyán beragadt a rajtnál az ipar
Két tényezővel magyarázza a Központi Statisztikai Hivatal a hazai ipar teljesítményének 2013 februárjában tapasztalt 5,4 százalékos éves összevetésű romlását. Egyrészt a mostani február sokkal enyhébb volt a zimankós, hidegrekordokat döntő tavalyinál, így az erőműveknek, távfűtő műveknek sem kellett annyira odatenni magukat, míg a másik tényező a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet visszaesése volt.
Harmadikként mi tesszük hozzá, hogy a 2012 szökőév volt, ám ha ezt a hatást nem vesszük figyelembe, akkor is 1,1 százalékos visszaesés szerepel az összesítésben. Mivel maga a január is 1,4 százalékos csökkenéssel indult, ez megspékelve a februári adattal már 3,4 százalékos hendikepet jelent, ennyit kell behozni az év hátralévő szakában. Az ipar februári belföldi eladásai megdöbbentő mértékben, 12,6 százalékkal estek vissza, ilyenre három éve nem volt példa. Ezen belül a legfontosabb ágazat, a feldolgozóipar 7,1 százalékkal zsugorodott. Az exportnál 2,1 százalékos mínuszt mutattak ki.
A nemzetgazdasági tárca friss közleményében az időjárást, a szökőnapot teszi felelőssé a harmatgyenge adatokért, szerinte az viszont bizakodásra ad okot, hogy a januári negatív adatnál 0,3 százalékkal jobbat sikerült felmutatni februárban. A továbbiakban a reagálás gyanánt a KSH jelentését másolták be közleményükbe.
A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból a majdnem egyharmad súlyú járműgyártás kivitele februárban 6,2 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 19,4 százalékkal visszaesett.
Összességében februárban a feldolgozóipar termelése 4,3, a csekély súlyú bányászaté pedig 25 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel ezelőtt. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása számottevően, 18,5 százalékkal visszaesett a melegebb idő következményeként.
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze négyben regisztráltak termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét adó járműgyártás kibocsátásában a növekedési ütem lassulása figyelhető meg, amely az alág új rendelésmutatóiban is tükröződik. A termelés az előző havi 16,8 százalékos emelkedés után februárban csupán 4,4 százalékkal nőtt.
Továbbra is erőteljes a visszaesés a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 18,3 százalékkal csökkent, elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet apadása miatt. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, nagyrészt az értékesítés mintegy hatvan százalékát kitevő hazai eladások jelentős csökkenésének köszönhetően.
Folytatódott az előző hónapok csökkenési tendenciája a közepes súlyú alágakban: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék, a gép, gépi berendezés, valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában 1,5 és 7,9 százalék közötti volumencsökkenést mértünk, mind a hazai, mind az exporteladások visszaesése következtében.
2013 februárjában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 9,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint 2012 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 1,4, míg az új belföldi rendelések jelentősen, 43,5 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány – egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően – 30,3 százalékkal emelkedett.