Csökkenő-emelkedő Telekom-eredmények
A portfolio.hu által megkérdezett elemzők körülbelül hasonló árbevételre és valamivel kevesebb nyereségre számítottak. A nemzetközi pénzügyi szabványok alapján készült kimutatás szerint a társaság kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredménye (EBITDA) valamivel kevesebb, mint 50 milliárd forint lett. Ez 0,3 százalékkal múlja alul a bázisidőszakit.
A bevételek és a nyereség csökkenésének oka egyfelől a mobil- és a vezetékes üzletág bevételeinek csökkenése, másfelől pedig a rezsicsökkentés. Korábban a Telekom komoly lehetőségként fogta fel az áram- és gázszolgáltatás indítását, s az előfizetőinek száma is szépen növekedett, 2013 közepén már százötvenezer ügyfelük vásárolta tőlük az energiát. A 2013-as 11 százalékos áram- és gázár, valamint a 2014 eleji 6,5 százalékos újabb gázárcsökkentés azonban lényegében lehetetlen helyzetbe hozta ezt a szolgáltatásukat. Tavaly a cég még azt is fontolgatta, hogy kivonul a lakossági energiaszolgáltatás piacáról.
Christopher Mattheisen vezérigazgató közleményében abbéli reményének adott hangot, hogy a bevételek és a beruházási költések (Capex) összhangban lesznek a korábban közölt célkitűzésekkel, az EBITDA pedig a vártnál jobban alakul, és csak legfeljebb 3 százalékkal csökken a 2013-as szinthez képest. Hozzátette: 2014 során továbbra is kedvezőtlenül alakul a vállalat szabad készpénztermelése, de 2015-től jelentős javulást vár e téren. Korábban a cég 3-6 százalék közötti EBITDA-csökkenéssel számolt. Az előrejelzések szerint a bevételek éves szinten legfeljebb 3 százalékkal csökkennek az idén.
A romló piaci tendenciák után 2014 első negyedévben javuló tendenciákra hívta fel a figyelmet a vezérigazgató, melyek a második negyedben is folytatódtak. Ebben a legelőremutatóbb, hogy az egy ügyfélre jutó átlagos árbevétel, az ARPU növekedésnek indult. Ez a legfontosabb mutató a távközlési cégeknél. Christopher Mattheisen szerint különösen örvendetes, hogy folyamatos növekedést tapasztalnak a vezetékes és mobil szolgáltatások háztartásonkénti átlagos számában.
- A Magyar Telekom leányvállalatainak Macedóniában és Montenegróban erős versennyel kell szembenéznie, a magyar piacon ugyanakkor folytatódik a pozitív trend - mondta Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes a második negyedéves eredményeket ismertető sajtótájékoztatón.
Beruházásokra a tavalyival közel azonos összeget, 87 milliárd forintot szánnak idén, a frekvenciavásárlás és az éves frekvenciadíj érvényesítése nélkül. Ez utóbbi jelentősen növelheti ezt az összeget, hiszen épp folyamatban van egy frekvenciapályázat, amelyből a kormány 104 milliárd forint bevételt vár. Ennek komoly részét fizeti majd a Telekom, amelynek nagy szüksége van az új frekvenciákra a mobilinternet szolgáltatás kapacitásának és lefedettségének bővítéséhez.
A jelentés szerint az év első hat hónapjának árbevétele közel 304 milliárd forint volt, Ez 3,1 százalékkal kisebb a tavalyinál.
A társaság részvényeseire jutó (nettó) eredmény viszont 18 százalékkal, több mint 16 milliárd forintra nőtt. Az EBITDA másfél százalékkal 90 milliárd forintra emelkedett a tavalyi első fél évhez képest.
Az egy részvényre jutó hozam az idei első hat hónap alapján 15,74 forintot tett ki: tavaly ugyanebben az időszakban az érték 13,34 forinton állt. A működési eredmény 7 százalékkal emelkedve, 41,2 milliárd forintot ért el az első fél évben. A szabad készpénz a tavaly első fél évi 3,1 milliárd forintról 0,7 milliárd forintra csökkent.
A nettó adósságállomány a 2013. második negyedév végi 347 milliárd forintról 2014. második negyedév végére közel 375 milliárdra emelkedett. A nettó eladósodottsági ráta 42,5 százalék volt 2014. június végén, míg egy évvel korábban 42,2 százalékon állt. Beruházásokra 33,3 milliárd forintot költöttek az idei első félévben, szemben a 2013. első fél évi 40,6 milliárd forinttal.
A társaság július végén bejelentette, hogy a hatékonyság javítása érdekében 2015 végére 1700-zal csökkenti alkalmazotti létszámát. A cég nettó 15 milliárd forint személyi jellegű költségmegtakarítást vár az intézkedéstől az idén és jövőre, míg a végkielégítések 12 milliárd forintjába kerülnek.
A Magyar Telekom részvényeit a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzik. A papír a szerdai kereskedést 3,7 százalékos csökkenéssel, 361 forinton zárta. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 376, a legalacsonyabb 272 forinton állt.