Csökkenhetne az új lakások ára

Tavaly négyzetméterenként átlagosan 425 ezer forintért kínálták Budapesten az új építésű lakásokat. Az árat 400 ezer forint alá lehetne vinni, ha az áfát 10 százalékra csökkentené a kormány, ami oly mértékben növelné a keresletet, hogy az adóbevételek nem csökkennének.

Egy budapesti új építésű lakás egyetlen négyzetméteréért 2010-ben még 403 ezer forintot kellett fizetni, amikor még csaknem hatezer lakásból válogathattak a vevők, tavaly viszont majdnem másfélezerrel kevesebből – derült ki a fővárosi újlakás piacról a Cordia Zrt. által készített felmérésből, amelyet a cég vezérigazgatója, Földi Tibor ismertetett sajtótájékoztatón. A magyar cég által régóta szorgalmazott áfa csökkentés hatásvizsgálata közben kiderült, hogy annak eredményeként körülbelül 1400 lakással többet lehetne egy év alatt eladni, hiszen az átlagos négyzetméterár 400 ezer forint alá mehetne, azaz az állam adóbevétele nem lenne kevesebb. 

Miközben Magyarországon 27 százalékos áfa terheli az új lakásokat, a szomszédos Romániában, valamint Lengyelországban 5-8 százalékos csupán. Az adóteher mérséklése élénkítené a keresletet, és jelentős segítség lenne az építőipar számára – érvelt a Cordia vezére. Új, minőségi lakásokra továbbra is lenne kereslet, persze regionális eltérésekkel. Ahol a természetes fogyás alacsony, és az adott terület a belső, vagy a külső migráció nyertese, ott van lakáspiac, még most is. Ilyen Budapest, pest megye, vagy Győr-Moson-Sopron megye, valamint Csongrád – hangzott el.

Évente 40 ezer új lakásra nincs szükség, és fizetőképes vásárló sem, a rendkívül nagy mértékben elavult hazai lakásállományon a felújítási programok is tudnak segíteni. Az új építésű ingatlanoknak, amelyek a hatályos előírások szerint is legalább B-kategóriás energetikai tanúsítvánnyal rendelkeznek, egy természetes igényt kell kielégíteniük. A Cordia most egy saját, előkészítés alatt lévő projektjén teszteli, hogy van-e igény A+ kategóriájú lakásokra, ezek építési költsége, valamint a vastag hőszigetelésből eladható nettó területveszteség miatt négyzetméterenként 20-22 ezer forinttal lennének drágábbak. Nagy kérdés, hogy egy 50 négyzetméteres lakásért hányan hajlandók egymillió forinttal többet fizetni annak tudatában, hogy a rezsiköltségük – a jelenlegi energiaárakon számolva – évente 20-30 százalékkal lesz alacsonyabb, mint egy átlagos C-kategóriás otthoné. 

Budapest lakossága 2007 óta növekszik, elsősorban a VII., VIII., IX., X., XI.,  XIII. és XIV. kerületekben. A klasszikus Belvárosban, azaz az V. kerületben viszont minőségi lakáshiány, és az élhető környezet szűkössége miatt csökken a népességszám, akárcsak a II. kerületben. Összességében az újlakás piacon már nem mennyiségi igényről lehet beszélni, mint nyolc-tíz éve még, hanem minőségi kínálatra van szükség már nem csak hosszú-, hanem középtávon is. A töredékére apadt kínálat – a leállított és elhalasztott fejlesztések miatt – immár oda vezetett, hogy a vásárlók helyenként jelentős kompromisszum árán tudnak választani. Ha nem épülne egy ideig egyetlen új ház sem, a meglévő és már elkezdett lakások 20 hónap alatt fogynának el. Ez az idő 2009-ben még 30 hónap volt.

2011-ben – a Cordia felmérése szerint – 5957 eladatlan új lakás volt a piacon, ebből 2217 darabot adtak el, 912 darab építését leállították, vagy elhalasztották, miközben 898 darab visszajött a kínálatba. Érdekesség, hogy a visszajött lakások négyzetméterára 500 ezer forint fölött volt, mivel ezek jellemzően belvárosi, és Duna parti fejlesztésekben vannak. A kínálatban és az eladottak között 10-10 százalékos aránnyal szerepeltek a garzonok, a kétszobás lakások aránya a választható ingatlanok körében 36 százalék volt, miközben az eladottak 42 százaléka volt ilyen lakás. A háromszobás lakások aránya 33-35 százalék, miközben a legnagyobb eltolódás a négy, vagy többszobások körében látszik: az épülők 19 százaléka, az eladottaknak viszont csak a 14 százaléka ilyen. 

Egyértelműen látszik, hogy a kislakások a kelendők, hiába nőtt az átlagos alapterület az újlakások körében 64-ről 67-re. Érdekesség, hogy a kínálatban stabilan 800 olyan lakás szerepel, amely az úgynevezett elfekvő készletet alkotja, azaz több mint öt éve épült házban vár vevőre. Jellemző beruházói hiba, hogy ezek egy részénél ragaszkodnak az eredeti árhoz. Példa rá az a budavári építkezés, ahol tíz éve egymillió forint fölötti áron próbálnak vevőt találni több mint tíz üres lakásra, amelyekkel mindenki jobban járt volna, ha hajdan 600 ezer forint körüli négyzetméteráron eladják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.