Csökken a mezőgazdaság bevétele
Január–júniusban az agrártermékek termelőiár-szintje 24,3 százalékkal mérséklődött, ami a növényi termékek árszínvonalának 33,2 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 3,8 százalékos csökkenéséből adódott. Ugyanebben az időszakban a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje 5,5 százalékkal volt alacsonyabb.
Júniusban a gabonafélék termelői ára az egy évvel korábbi, hasonló időszaki adatokhoz viszonyítva nagymértékben, 22,6 százalékkal visszaesett, részben a magas bázis következményeként. Az olajnövények termelői ára 2,3 százalékkal csökkent, a burgonyáé 20,6 százalékkal nőtt; a zöldségfélék termelői ára 3,1 százalékkal mérséklődött. Ebben az időszakban a legjelentősebb súlyú termék a zöldborsó volt, melynek ára 4,1 százalékkal mérséklődött – ezen kívül jelentős súlya volt még a zöldpaprikának és a paradicsomnak, előbbinek 4,5, utóbbinak egy százalékkal csökkent az ára.
A gyümölcsök termelői árának 23,6 százalékos visszaesését ebben az időszakban a jelentős súlyú meggyfélék árának 6,8, valamint a ribiszke árának 33,7 százalékos csökkenése okozta. Mindez ezért is érdekes adat, mert a korábban a Népszabadságnak nyilatkozó Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség titkára azt állította, hogy az előző hónapokban azért növekedtek a, a júliusit meghaladó mértékben mértékben az élelmiszerek fogyasztói árszintje mert primőr áruféleségek drágultak.
A vágóállatok termelői árainak 1,5 százalékos növekedése a vágómarha és a vágósertés árának 7,1, illetve 6,5 százalékos emelkedéséből, továbbá a vágóbaromfi árának 5,2 százalékos mérséklődéséből adódott. Az állati termékek árainak 16,6 százalékos csökkenésén belül az étkezési tyúktojás termelői ára 5,6 százalékkal nőtt, a tejé 24,2 százalékkal visszaesett.
A korábbi hónapok árcsökkenését folytatva ebben a hónapban a tej literenkénti felvásárlási ára már csak 57 forint volt. 2009. január–júniusban a gabonafélék termelői átlagára 44,3 százalékkal mérséklődött az előző év első hat hónapjához képest; az ipari növények ára 11,5 százalékkal lett alacsonyabb. A burgonya ára 6,4 százalékkal nőtt; a zöldségféléké 4,6, a gyümölcsöké ennél jóval nagyobb mértékben, 26,7 százalékkal csökkent.
A vágóállatok termelői árai 3,6 százalékkal emelkedtek, ezen belül a vágósertés és a vágómarha ára nőtt (14,0, illetve 10,1 százalékkal), a vágóbaromfié csökkent (7,1 százalékkal). Az állati termékek árai az idei év első hat hónapjában 18,9 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a tejé 26,5 százalékkal visszaesett, a tojásé 4,9 százalékkal nőtt.
2009. január-júniusban a mezőgazdasági termelés ráfordítási árszintje 5,5 százalékkal csökkent a 2008. január- júniusihoz képest, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 6,6 százalékos mérséklődéséből és a mezőgazdasági beruházások 3,2 százalék emelkedéséből adódott. A folyó termelőfelhasználás csökkenésére döntő hatást gyakorolt a jelentős súllyal rendelkező takarmányok árának 23,8 százalékos visszaesése, ezen belül az egyszerű takarmányok ára 36,8, a keveréktakarmányoké 15,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Az energiaárak 7,3 százalékkal mérséklődtek, ami főként a felhasználásban nagy súlyt képviselő üzemanyagok árának 17,9 százalékos csökkenéséből adódott. A műtrágyák árszínvonala 19,4 százalékkal nőtt 2009 első félévében, ezen belül az egyszerű műtrágyák ára 15,5, az összetett és kevert műtrágyáké 26,9 százalékkal emelkedett. Érdemes megjegyezni, hogy az előző év azonos időszakihoz képest a műtrágyák árszínvonala 2008 első félévében 51,4, 2008 egészében 60,9 százalékkal nőtt. A növényvédő szerek ára öt százalékkal, az állatgyógyászati készítményeké 7,9 százalékkal emelkedett 2009 első félévében. A mezőgazdasági beruházások bővülése a mezőgazdaságigép-beruházások 2,4, valamint az épületberuházások 4,2 százalékos növekedéséből adódott.
A mezőgazdasági termelőiár-index és a mezőgazdasági ráfordítások árindexének hányadosa az agrárolló mutató, melynek értéke 2009 első félévében 80,1 százalék volt – azaz 2008 első félévéhez mérten a mezőgazdasági ráfordítási árak kisebb mérséklődésével szemben a termelői árak jóval nagyobb mértékben csökkentek.