Csok: a többség használt lakást vásárolna
A CIB Bank arról tájékoztatott, hogy az igénylők mintegy hatvan százaléka használt lakás vásárlására veszi igénybe a támogatást, csaknem 35 százaléka építkezéshez, három százalék bővítéshez, és kicsivel több mint két százalék új lakás vásárlásához. Az igénylők csaknem háromnegyede kamattámogatott vagy piaci hitellel együtt veszi fel a csokot, az áfa-visszaigénylést kevesebben kérték a csok mellé, illetve önmagában is. A csok mellé kérhető otthonteremtési hitelt átlagosan 8,45 millió orint, míg a piaci kamatozású hitelt átlagosan 9,44 millió forintos összegben igénylik.
A csok-kérelmek mintegy felét befogadó OTP Bankhoz január óta több mint 4400 igénylés érkezett, a tíz plusz tíz millió forintos konstrukciót 459-en igényelték, és 570-en kértek áfa-visszaigénylést. A bank tájékoztatása szerint továbbra is használt lakás vásárlásához kérik legtöbben a csokot – ez az idei igénylések több mint kétharmada –, azonban az építéshez igényelt csok is egyre népszerűbb, idén az igényléseknek már több mint az ötöde családiház-építéshez kötődött, míg ez az arány korábban mindössze öt százalék volt.
Az MKB Bank közlése szerint csokot mintegy 400, adó-visszatérítést 130, kamattámogatott hitelt pedig száz ügyfél igényelt eddig. A kérelmezők fele építésre, a másik fele használt lakás vásárlására igényelné a támogatásokat, a bővítés, illetve az új lakás vásárlása mint cél elhanyagolhatóan kevés. Az átlagos igényelt hitelösszeg megközelíti a tízmillió forintot.
Az Erste Bank arról tájékoztatott, hogy több milliárd forint értékben nyújtottak eddig be támogatási kérelmet, az igénylők körülbelül fele hitelt is igényel; az ügyfelek több mint fele használt lakás vásárlására veszi igénybe a csokot, de jelentős az építkezők száma is.
A bank szerint jelentős emelkedés volt a jelzáloghitelek folyósításában, amelynek oka a támogatási rendszer adta lehetőségeken túl egyrészt az alacsony kamatszint, másrészt a reálbérek emelkedése. Az ügyfelek sokkal nagyobb biztonsággal vesznek fel hitelt, mint a korábbi években – tudatta a pénzintézet.
A Takarékbank válasza szerint több mint 2200 csok-igénylést fogadtak be január óta, a csok mellé az ügyfelek 33 százaléka igényelt lakáshitelt, kamattámogatott hitelre 110 ügyfél adott be kérelmet, továbbá a takarékok 222 adó-visszatérítési támogatási kérelmet is befogadtak.
A takarékok ügyfeleinek nagy többsége, htven százaléka használt lakás vásárlásához veszi fel a csokot, míg új lakás építésére, vásárlására az igénylők 25 százaléka, bővítésre pedig 4,7 százaléka használná a vissza nem térítendő támogatást.
Az UniCredit Bank közlése szerint február óta a csokot és az áfa-visszatérítést is száznál kevesebben igényelték. A három vagy több gyermekes családok által igényelt kamattámogatott hitel átlagos összege a banknál meghaladja a kilencmillió forintot.
Kamattámogatott hitelt az új lakásépítési célú támogatást igénylő ügyfelek háromnegyede, míg az új lakásvásárlási célú támogatást igénylő ügyfelek csaknem száz százaléka igényelte.