Csődvédelembe menekülhet a Reader's Digest

A zsebkönyv méretű magazinjáról világhírű amerikai Reader's Digest Association Inc., várhatóan csődvédelmet kér, hogy hitelezőivel egyeztetetten 75 százalékkal csökkentse adósságállományát.

A cég teljes adóssága jelenleg 2,2 milliárd dollárra rúg, ez kell a közeljövőben 550 millió dollárra leszorítani. A tervek szerint 1,6 milliárd dollárra tehető az a követelésállomány, amit jó eséllyel át tudnak váltani a vállalat részvényeire, így a hitelezők tulajdonossá vál-hatnak és közvetlen közelről figyelhetik a Reader's Digest reorganizációs folyamatát. A hitelezők közül többen konkrét pénzforrásokat - a hírek szerint 150 millió dollár értékben - is a kiadó rendelkezésére bocsátanak.

A kiadótársaságot még a válság kitörése előtt, 2007 márciusában vette meg 2,4 milliárd dollárért egy befektetői csoport, a Ripplewood Holdings LLC vezetésével. A saját érté-kelése szerint a világ legnagyobb olvasótáborát maga mögött tudó Reader's Digest hir-detési bevétele meredeken csökken azóta. Az idei első félévben a tavalyi hasonló idő-szakhoz képest  7,2 százalékkal, 121,2 millió dollárra zsugorodott a hirdetési bevétel a  Publishers Information Bureau adatai szerint.

A csődvédelem a kiadónak csak az amerikai tevékenységét érinti - hangsúlyozza a Reader's Digest. A hitelezőkkel az egyeztetések megtörténtek, egyszerű üzleti ügyről van tehát szó - hessegette el a vállalat jövőjéről szóló rémhíreket Mary Berner vezérigazgató, hozzátéve: sem külsős szerzőiket, sem stábjukat, sem üzleti partnereiket nem hozza hát-rányos helyzetbe a mostani intézkedés. Az irányított  csődvédelem ernyője alól 45-90 nap alatt jöhet ki a Reader' Digest, ezalatt rendezni tudja ügyeit - írja a Bloomberg.

Reader's Digest januárban már elrendelt egy 8 százalékos létszámleépítést, vagyis a 3500 fős csapatból 280 embernek mondtak fel, emellett ötnapos fizetetlen szabadságot vetettek ki a munkatársakkal, és a nyugdíjalaphoz is hozzányúltak. A júniussal zárult pénzügyi év-ben a cég bevételei 1,4 százalékkal 2,2 milliárd dollárra csökkentek. A Reader's Digest példányszáma a 14 százalékkal 8,31 millióra zuhant, miközben a tíz legnagyobb amerikai magazin esetében átlagosan csupán egyszázalékos csökkenést regisztráltak.

A kiadó az utóbbi két évben százmillió dollárral csökkentette költségeit, ám ez sem volt elég, emiatt kell most csődvédelembe menekülnie, hasonlóan olyan nagynevű társaihoz, mint a Phila-delphia Inquirer, és  -a  többi között - a Chicago Tribune-t és a Los Angeles Timest kiadó Tribune csoport.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.