Csődöt mondott az ukrán gázirányítási rendszer
Elzárt gázvezeték fogadta ukrán oldalon az Európába szánt földgázt Oroszországból. Összesen 1,6 millió köbméter gáz jutott az Ukrajnán át haladó exportvezetékbe a mára tervezett 76 millió köbméter helyett, amely az orosz Szudzsa mérőállomásról a Balkánra és Törökországba jutott volna. (A Gazprom további 22 millió köbmétert ígért Szlovákiának is, ám ez sem jutott tovább Ukrajnánál. - Minden megfigyelő eljutott az orosz mérőállomásokhoz az EU Ukrajna és Oroszország részéről. jelentette ki a Gazprom moszkvai székházában Vlagyimir Putyin.
Az orosz kormányfő hozzátette: a helyzet áttekintésére holnap az orosz fővárosba utazik a gázhiánytól leginkább sújtott Szlovákia és Bulgária kormányfője. Putyin szavai szerint az ukrán fél elismerte, hogy nem tudják fogadni az orosz földgázt. - Ki kell derítenünk, hogy képes-e egyáltalán az ukrán fél a gázszállítás biztosítására - mondta az orosz kormányfő. A kormányfő hozzátette, hogy konzultálni fog a NATO képviselőivel is. A Gazprom neve elhallgatását kérő munkatársa lapunknak elmondta, hogy véleménye szerint január 15. előtt nem is jut földgáz Ukrajnán túlra.
- Na, jöttek nézni, hogyan áramlik a gáz? Vagy ahogy nem áramlik? - kérdezte a Gazprom központjában összegyűlt újságíróktól Vlagyimir Putyin, miközben a háttérben a gázvezetékek sémái villogtak a falon. A táblán látható adatok szerint Oroszország ad gázt, ám ukrán oldalon nincs fogadókészség magyar idő szerint kedd 11 óra óta. - Érdemi választ nem adott erre a Naftogaz Ukraini - mondta a Putyin mellett álló Alekszej Miller. A Gazprom vezetője hozzátette, hogy a vezeték közvetlen tranzitkapcsolatot biztosít az Ukrajnán túli partnerekkel - így Magyarországgal is -, ezért nem világos, milyen technikai okokra hivatkozva állhat a gázszállítás ukrán oldalon. A háttérben néha a Gazprom oroszországi gázmezőit Európával összekötő vezetékek rajza villant fel. - Az egész világ tőlünk függ - húzta ki magát büszkén egy orosz újságíró a sémát nézegetve. Pedig a függés kölcsönös: Oroszország eddig legkevesebb 800 millió dollárt veszített a gázexport elmaradásán.
Közben Viktor Juscsenko ukrán elnök gyakorlatilag beismerte, hogy az ukrán tranzitvezeték-rendszer nem tudja úgy fogadni és továbbítani a gázt, ahogyan az orosz fél szeretné, nevezetesen egyetlen, azaz nyugati irányba - jelenti az MTI.
Az ukrán fél műszaki megállapodást készített elő, remélve, hogy a Gazprom azt elfogadja. Juscsenko ezt kedd délután, Kijevben összehívott sajtóértekezletén mondta, és újra hangsúlyozta: Ukrajna január elseje óta nem vett el jogtalanul az Európának szánt orosz gázból, nem tett semmit a gázszállítások leállítására, megbízható tranzitország és nem tartozik Oroszországnak gázért.
Az elnök kijelentette: meggyőződése, hogy az Európai Bizottság képviselőinek jelenléte lehetővé teheti, hogy pont kerüljön a gáztranzittal, annak körülményeivel, biztonságával és rendszerével kapcsolatos, sok éve vitatott kérdések végére. Közben Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök telefonon tájékoztatta szlovák kollégáját, Robert Ficót és így közvetve minden fogyasztót, hogy "az ukrán gázszállító rendszer nem tölti be funkcióját, és nem teljesíti a tranzitot", jelentette az ITAR-TASZSZ hírügynökség.
Szakértők szerint hosszabb távú probléma bontakozik ki: Ukrajna nem képes, illetve nem akarja továbbítani az orosz gázt Európába mindaddig, amíg saját maga számára is nem kap földgázt Oroszországtól. Közvetve erre utalt Oleg Dubina, az ukrán Naftogaz gázvállalat vezérigazgatója, aki korábban Kijevben beismerte: Ukrajna valóban nem tudja fogadni az orosz exportgázt, mert ebben az esetben az ország nagy területei gázellátás nélkül maradnának. A vezetékeken ugyanis - az Ukrajnának való orosz gázszállítások hiányában - az utóbbi napokban visszafelé szállították a gázt a nyugati országrészben lévő tárolókból, és ezért a gáz áramlását meg kell fordítani, amihez idő kell.
Oroszország január elsején leállította a gázexportot Ukrajna számára, mert szerinte Ukrajna nem rendezte addigi tartozását, és elutasította az idei évre szóló orosz árajánlatot, így nincs érvényes szállítási szerződés. A múlt héten a Gazprom az európai exportot is beszüntette, mert szerinte Ukrajna először lopta a gázt, majd egyszerűen elzárta a vezetékrendszert az orosz gáz elől.
A Gazprom ukrán exportstopja a gyakorlatban azt jelenti, hogy Ukrajna a vezetékrendszerébe érkező orosz gázból nem vehetné le az addig neki szánt mennyiséget. Levette vagy nem, ez vita tárgya, mindazonáltal ebben a helyzetben Ukrajna földgázellátása csak két módon oldható meg: vagy eltulajdonít az európai exportra szánt orosz földgázból, vagy nyugati tárolóiból - tartalékából - küld a keletebbre lévő országrészekbe földgázt, mely esetben a vezetékrendszeren nem lehet nyugat felé továbbítani az energiahordozót.