Csődvédelmet kért a Kodak
Az az alapítás után 120 évvel csütörtökön csődvédelmet kért az amerikai Eastman Kodak fotóműszaki vállalat. Az igazgatótanács közlése szerint a Citigrouptól még sikerült 950 millió dollár kölcsönt szerezni, másfél éves lejáratra. A Kodak külföldi leányvállalatait az eljárás közlésük szerint nem érinti.
A Kodak megbeszéléseket kezdett a hitelező bankokkal új hitelkeretről, amelyet a csődbejelentés után venne igénybe - írta a Financial Times csütörtökön, a cég ügyeinek ismerőire hivatkozva.
A társaságnál a problémákról szóló pletykákra még e hónap elején is úgy reagáltak, hogy "piaci pletykákat és spekulációkat nem kommentálnak". Szeptemberben még határozottan visszautasították a híreszteléseket. Az akkori nyilatkozat szerint a cég "kitart kötelezettségei teljesítése mellett, és nincs szándékában csődvédelemért folyamodni".
A Kodak az utóbbi időben több mint ezer szabadalmat bocsátott áruba, egyelőre sikertelenül. Szabadalmai megsértése címén pereket is indított, többek között az Apple, a HTC, a Samsung és a Fuji ellen.
A Samsung fizetett is a Kodaknak peren kívül 550 millió dollárt. Az amerikai fotócég azóta új jogsértést vélt találni.
Az Eastman Kodak Companyt a tekercselt filmszalag feltalálója, George Eastman alapította 1892-ben. A cégóriást az elmúlt évszázad nagy részében a világ fotófilmpiacának uralkodójaként tartották számon. Az 1976-as csúcsévben magáénak tudhatta az amerikai piac 90 százalékát. A bajok az 1990-es évek, a digitális fényképezés elterjedése óta szaporodtak meg. A Kodak utoljára 2007-ben volt nyereséges.
A csődvédelem nem érinti az európai leánycégeket, így az 1991-ben alapított magyar Kodak Fényképészeti, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t sem. A piac átalakulása utóbbi társaságot is érzékenyen érintette, a gazdasag.hu arról tudósít, hogy a Kodak magyar leányvállalatának árbevétele az elmúlt években drámaian csökkent.
Míg 2002-ben még 4,5 milliárdos forgalmat ért el, 2007-ben már nem érte el a hárommilliárdot, 2010-ben csupán 640 milliós árbevétele volt. Legnagyobb veszteségét, 616 millió forintot 2003-ban volt kénytelen elkönyvelni, de két éve is mínuszban zárt.